COVİD-19 hastalarında idrar aminoasit profillerinin değişimi
Changes in urine amino acid profiles in COVİD-19 patients
  1. Tez No: 699699
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YENİCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REŞAT CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda COVİD-19 hastalarında idrar aminoasit profillerillerini inceleyerek, SARS-CoV-2 enfeksiyonun idrar aminoasit profilleri üzerindeki etkisini incelemek ve yeni tanı veya tedavi stratejilerinin belirlenmesine olanak sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Covid-19 servislerinde yatan 30 yetişkin hasta ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kişi alındı. Hasta ve sağlıklı grubun yaş ve cinsiyetlerine ek olarak hastaların kinik ve laboratuvar verileri kayda alındı. Sağlıklı gruptan bir defa, Hasta grubundan ise hastaneye yatışta ve taburculukta olmak üzere iki defa idrar örneği toplandı. Hasta giriş, hasta çıkış ve sağlıklı olmak üzere üç grup şeklinde idrar örneklerinin aminoasit profili LC/MS ile analiz edildi. Üç grubun verileri SPSS programı aracılığıyla birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların giriş verileri kontrol ile karşılaştırıldığında; alanin, arjinin, asparajin, sitrülin, glutamin, glisin, histidin, lösin, izolösin, alloizolösin, lizin, metionin, ornitin, fenilalanin, prolin, serin, treonin, triptofan, tirozin, valin, alfa aminoadipik asit, arjininosüksinik asit, alfa aminobütirik asit, beta amınoizobütirik asit, gama aminobütirik asit, beta-alanin, sarkozin, sistation, 1-metilhistidin, 3- metilhistidin, hidroksilizin, hidroksiprolin, sistin, etanolamin, fosfoetanolamin, 5-hidroksi tiptofan ve taurin kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu. Hastaların giriş verileri ile çıkış verileri kıyaslandığında ise sadece arginin, glutamin, treonin ve serotoninde çıkış grubunda anlamlı yükselme tespit edildi. Diğer aminoasitlerin seviyelerinde anlamlı değişiklik olmadı. Sonuç: Covid-19 hastalarında idrar aminoasit profillerini inceleyen bir çalışma yoktu, bu açıdan yapılan ilk çalışmadır. Hastalarda idrar aminoasit düzeylerini çoğunlukla kontrol grubuna göre düşük tespit ettik. Diyette aminoasit takviyesinin COVİD-19 hastalarında fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Fakat COVİD-19'la ilgili aminoasit verileri çok kısıtlıdır ve daha birçok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to examine the urinary amino acid profiles of COVİD19 patients, to examine the effect of SARS-CoV-2 infection on urinary amino acid profiles and to enable the determination of new diagnosis or treatment strategies. Materials and Methods: Thirty adult patients hospitalized in the COVİD-19 wards of Harran University Medical Faculty Hospital and 30 healthy individuals as a control group were included in the study. In addition to the age and gender of the patient and healthy groups, the clinical and laboratory data of the patients were recorded. Urine samples were collected once from the healthy group, and twice from the patient group at hospitalization and discharge. The amino acid profile of the urine samples was analyzed by LC/MS in three groups as patient entry, patient exit and healthy. The data of the three groups were compared with each other using the SPSS program. Results: When the input data of the patients were compared with the control; alanine, arginine, asparagine, citrulline, glutamine, glycine, histidine, leucine, isoleucine, alloisoleucine, lysine, methionine, ornithine, phenylalanine, proline, serine, threonine, tryptophan, tyrosine, valine, alpha aminoadipic acid, alpha aminoadipic acid, argininosuc acid , beta aminoisobutyric acid, gamma aminobutyric acid, beta-alanine, sarcosine, cystathione, 1-methylhistidine, 3-methylhistidine, hydroxylysine, hydroxyproline, cystine, ethanolamine, phosphoethanolamine, 5-hydroxytyptophan and taurine were found to be significantly lower than the control group. When the entrance data of the patients were compared with the exit data, only arginine, glutamine, threonine and serotonin were found to increase significantly in the exit group. There was no significant change in the levels of other amino acids. Conclusion: There was no study examining urinary amino acid profiles in COVİD-19 patients, it is the first study in this respect. We found that the urinary amino acid levels in the patients were mostly lower than in the control group. We think that dietary amino acid supplementation will benefit COVİD-19 patients. However, amino acid data on COVİD-19 are very limited and more studies are needed.