Aydın ve Van illerinde organik tarım uygulamaları: Kültür, mekan ve kalkınma (KMK)
Organic farming applications in aydin and Van provinces (Turkey): Culture, space and development (CSD)
- Tez No: 699700
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ALAEDDİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 449
Özet
Sağlıklı gıda tüketim talebi bir bireyin en doğal hakkıdır. Bu talebin karşılanması amacıyla başta organik tarım olmak üzere alternatif yetiştiricilik sistemleri geliştirilmiştir. Küresel ölçekte organik tarımın artan önemine paralel olarak Türkiye tarımında ve Türkiye'deki akademik araştırmalarda organik tarım giderek önem kazanmıştır. Organik tarımın yerel kültür ile bağlantısı ve organik tarım mekanlarının kavramsallaştırılması literatürde üzerinde durulmayan konulardır. Bu araştırma, literatürdeki bu boşluğu doldurmak amacıyla Aydın ve Van illerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada organik tarım sektöründe faaliyet yürüten paydaşlara yönelik anket ve derinlemesine görüşmeleri içeren karma yöntem uygulanmıştır. Araştırma iki konu üzerine odaklanmaktadır: Organik tarım ile kültür, mekan ve kalkınma dinamikleri arasındaki ilişki ile organik tarım politikasının sahadaki yansımalarıdır. Elde edilen bulgular ortaya koymaktadır ki organik tarım ile her iki yörenin kültürü arasında bir bağlantı vardır. Bu bağlantı tarımsal pratiklerde ve bilgi aktarımında ortaya çıkmakta ve tarımsal dirençle ilişkilidir. Ayrıca organik tarım mekanları altı başlık altında kavramsallaştırılmıştır. Organik tarım kırsal kalkınmaya ürün satışından ziyade devlet teşvikleri aracılığıyla katkı sunmaktadır. Türkiye'de organik tarım sektörü henüz istenilen gelişimi yakalayamamıştır. Bunun temel nedeni üretici ve tüketicinin organik tarım konusundaki bilgi ve bilinç düzeyinin yetersizliği ile organik ürüne ilişkin güven sorunudur. Ancak belirlenecek doğru politik stratejilerle sektördeki yanlışlıkların düzeltilmesi mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Demand for healthy food consumption is a basic right for a person. For covering this demand, several alternative farming systems, especially organic farming, are developed. As a paralell to globally increasing importance of organic farming, organic farming is getting more crucial for farming system and academic research in Turkey at the same time. Relations of organic farming with local culture and conceptualisation of organic farming spaces are research gap. For filling research gap this thesis is conducted in Aydın and Van Provinces (Turkey). A mixed method including survey and in-depth interview technics which are applied on stakeholders in organic farming sector are carried out. Research is mainly focused on two subjects: Relations of organic farming with culture, space and development dynamics, and local reflections of organic farming policy in Turkey. The findings clarify that there is a link between organic farming and local culture in research areas. This link is shown through farming practices and transmission of local farming knowledge. Also organic farming spaces are conceptualised under six subjects. Organic farming contributes to rural development via farming incentives, contrary to production sell. Organic farming sector in Turkey have not able to access desired trend yet. Basic reason for it is that knowledge and consciousness level of farmers and consumers are not enough. Also there are a issue of trust against to organic food. However; it is possible to overcome these mistakes in organic farming sector, thanks to suitable political strategies.