Okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin çocuklarının duygularına ilişkin inançları ile anne bekçiliği arasındaki ilişki
The relationship between the beliefs of mothers who have children in the pre-school period about their children's emotions and mother guarding
- Tez No: 699776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anne-baba inanışları uzun yıllardır üzerinde tartışılan bir konudur ve günümüzde araştırmacıların ilgisi anne-baba davranışlarından daha çok anne-baba inanışlarına doğru artmaktadır. Birden çok çalışma anne-babanın duygular hakkındaki inanışların çocukların duygusal yeterliklerini ve sosyal dünyasını etkilediğini vurgulamış, anne-baba inanışları ve çocukların davranışları arasındaki ilişkiye dikkat çekmiştir. Annelik bekçiliği kavramı üzerine yapılan çalışmalar, alan yazında son 20 yirmi yıldır hızlı bir artış göstermiştir. Buna rağmen çalışmamızın iki temel değişkeni olarak ele alınan anne bekçiliği ve baba katılımı kavramları ülkemizde yeni yeni çalışılmaya başlanmış olup bu konuda yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu doğrultuda çalışma sonuçlarının; anne-baba-çocuk ilişki ağının geliştirilmesi, kültürümüze özgü ebeveynlik davranışlarının anlaşılması ve yurt dışında bugüne değin yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmasının yapılacak yeni araştırmalar için bilgi verici olması beklenmektedir. Bu çalışmada, okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin duygularına ilişkin inançları ile anne bekçiliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nitel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Anne Bekçiliği Ölçeği (ABÖ), Anne Babaların Çocukların Duyguları İle İlgili İnanışları Ölçeği (ABÇDİİÖ) kullanılarak çevrimiçi anket yoluyla veriler toplanmıştır. Bu doğrultuda, basit rastgele örnekleme yöntemiyle Türkiye'de yaşayan 227 okulöncesi dönemde çocuğu olan anneye ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda anne babaların çocukların duygularına ilişkin inançlarının, anne bekçiliği üzerinde belirleyici bir etkisinin bulunduğunun ortaya konulması bakımından önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Parental beliefs are a subject that has been discussed for many years, and today the interest of researchers is increasing towards parental beliefs rather than parental behaviors. Multiple studies have emphasized that parental beliefs about emotions affect children's emotional competence and social world, and have drawn attention to the relationship between parental beliefs and children's behavior. Studies on the concept of maternity watchdog have shown a rapid increase in the last 20 years in the literature. Despite this, the concepts of maternal guardianship and paternal participation, which are considered as the two main variables of our study, have just begun to be studied in our country, and studies on this subject are limited. In this direction, the results of the study; It is expected that the development of the mother-father-child relationship network, understanding the parenting behaviors specific to our culture and comparing them with the studies conducted abroad so far will be informative for new researches. In this study, it was aimed to examine the relationships between the beliefs of mothers who have children in the preschool period and mother guarding. The study was carried out as a qualitative research. Data were collected through an online questionnaire using the Mother's Care Scale (PAS), Parents' Beliefs about Children's Emotions Scale (ABÇDEİÖ). In this direction, 227 mothers with preschool children living in Turkey were reached by simple random sampling method. As a result of the study, it was revealed that the beliefs of the parents about the emotions of the children are important in terms of revealing that they have a decisive effect on the mother's guardianship.