Sevinç Çokum'un tarihî romanlarında söz varlığı
Vocabulary in Sevinç Çokum's historical novels
  1. Tez No: 699777
  2. Yazar: OĞUZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MALİK BANKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 574
Özet
Eserlerindeki dil ve anlatım özellikleri bakımından pek çok araştırmacı tarafından dikkat çekilen, 2000 yılında TDK tarafından Türkçeyi en iyi kullanan yazar seçilen, eserleri birçok dile çevrilen, pek çok ödül alan, vermiş olduğu röportajlarında Türkçenin söz varlığının korunması ve geliştirilmesine vurgu yapan yazarımız Sevinç Çokum'un tarihî romanlarındaki söz varlığının kelime sıklığıyla birlikte ortaya konması, isimlerin kavramsal yönden sınıflandırılması Türkçenin söz varlığının ortaya konması bakımından önemli veriler içermekte midir, bu romanlar atasözü, deyim, ikileme, kalıp söz kullanımı açısından zengin midir?“ sorunsalından hareketle Sevinç Çokum'un ”Bizim Diyar, Hilal Görününce, Ağustos Başağı, Lacivert Taşı, Gözyaşı Çeşmesi“ romanları söz varlığı, kelime sıklığı ve kavram analizi yönleriyle incelenmiştir. Bu çalışmayla Sevinç Çokum'un söz varlığının ortaya konması, Türkçe üzerine yapılan söz varlığı çalışmalarına katkı sağlanması, Türkçenin söz varlığının tespiti ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma teknikleri kullanılarak her bir roman ayrı ayrı incelenmiştir. Bu çalışmada Sevinç Çokum'un tarihî romanlarının söz varlığı, sıklık sözlükleriyle birlikte ortaya konmuştur. Bu romanlarda geçen en sık kullanılan 50 sözcük, 50 isim ve 50 fiil ayrı ayrı listelenmiştir. Romanlarda geçen sözcükler yine sıklıklarıyla birlikte 21 başlık altında kavramsal yönden tasnif edilmiş ve incelenmiştir. Çalışmamızda, ”Bizim Diyar“da 5391; ”Hilal Görününce“ de 5503; ”Ağustos Başağı“nda 6786; Gözyaşı Çeşmesi'nde 9368; ”Lacivert Taşı"nda 8016 sözcük belirlenmiştir. Romanlarda yer alan sözcüklerin sıklık sözlükleri ve kavramsal tasnifleri dikkate alındığında Sevinç Çokum'un tarihî romanlarının, söz varlığı yönüyle zengin olduğu görülmüştür. Tarihselliği yansıtmada özel isimlerin belirleyici olduğu, kültürel yapıya uygun kelime seçimine gidildiği, Türkçenin eski ve yeni kelimelerinin; konuşma ve yazı diline ait özelliklerin yan yana bulunduğu, Türkçenin lehçelerine ait söyleyişlere yer verildiği, yazarın Türkçenin söz varlığının korunması ve geliştirilmesi yönünde özel bir çaba içerisinde olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Sevinç Çokum, tarihî roman, söz varlığı, kelime sıklığı, kavram
Özet (Çeviri)
Our writer Sevinç Çokum, who draws the attention of many researchers in terms of language and expression features in her works, was selected by TDK in 2000 as the author who uses Turkish the best, and her works have been translated into many languages and received many awards. This study is based on the problem sentences of whether Sevinç Çokum's historical novels reveal the vocabulary of Turkish, whether they are rich in proverbs, idioms, reduplications and clichés, and which concepts the names in the novels focus on. In this study, it is aimed to determine the vocabulary in Sevinç Çokum's historical novels. For this purpose, the author's novels“Bizim Diyar”,“Hilal Görününce”,“Ağustos Başağı”,“Lacivert Taşı”,“ Gözyaşı Çeşmesi ”were examined in terms of vocabulary, word frequency and concept analysis. In this way, it is aimed to reveal the vocabulary of Sevinç Çokum, to contribute to vocabulary studies on Turkish, to identify and improve the vocabulary of Turkish. In the study, each novel was examined separately by using qualitative and quantitative research techniques. The vocabulary in the historical novels of Sevinç Çokum's has been revealed together with the frequency dictionaries. The most frequently used 50 words, 50 nouns and 50 verbs in the analyzed novels were listed separately. The words in the novels have been conceptually classified and analyzed under 21 titles. 5391 words in the novel“Bizim Diyar”; 5503 words in the novel“Hilal Görününce”; 6786 words in the novel“Ağustos Başağı”; 9368 words in the novel“Gözyaşı Çeşmesi”; 8016 words in the novel“Lacivert Taşı”were determined. It has been observed that the vocabulary of Sevinç Çokum's historical novels is rich. It has been determined that special names are decisive in terms of reflecting the historicity, and words suitable for the historical and cultural structure are chosen. It has been determined that the old and new words of Turkish, spoken and written language features are side by side, utterances of Turkish dialects are also included, and the author's special effort to protect and improve the vocabulary of Turkish. KEYWORDS:Sevinç Çokum, historical novel, vocabulary, word frequency, concept analysis