Kuşaklara göre dindarlık eğilimleri: Y ve Z kuşaklarının dindarlık eğilimleri üzerine bir inceleme
Religiosity trends of generations: A study on the religiosity trends of Y and Z generations
  1. Tez No: 699818
  2. Yazar: SENA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuşak Teorisi merkezinde kuşak farklılıklarını belirlemek ve farklı kuşakların dindarlık eğilimlerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda; çalışmada Türkiye'nin farklı şehirlerinde, farklı sosyo-ekonomik düzeye sahip Y ve Z kuşağından kişilerle görüşmeler yapılmış ve sahip oldukları dini eğilimler analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında, doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışma grubunun oluşturulmasında ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tercih edilmiştir. Araştırmada; her iki kuşaktan katılımcıların da dinin daha çok dışsal anlamlarına önem verdikleri, dini belli birkaç boyutu ile sınırlı olarak anladıkları, Z kuşağından katılımcıların daha çok dini kendilerine sağladığı faydalar üzerinden tanımladıkları, dinin hayata etkisi konusunda Y kuşağının hayatında dinin etkilerinin daha çok görüldüğü, Y kuşağından katılımcıların ibadethaneye gitme sıklığının Z kuşağına göre daha fazla olmakla birlikte her iki kuşaktan katılımcıların da düzenli bir ibadethane rutinlerinin olmadığı, her iki kuşaktan katılımcıların da toplu dini ibadetlere katılmayı tercih etmedikleri, kendi dindarlığını değerlendirme noktasında Z kuşağından katılımcıların daha özgüvenli bir şekilde kendilerini dindar olarak tanımladıkları, Z kuşağından daha fazla katılımcının kendisini dindar olarak görmediği, her iki kuşaktan katılımcıların da ibadetler sonrası olumlu duygular hissettiği, her iki kuşaktan katılımcıların da dini bilgi edinmeyi önemsedikleri, Z kuşağından katılımcıların daha çok internet üzerinden araştırma yaptığı, her iki kuşaktan katılımcıların da arkadaş seçiminde dinin etkisinin olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine generational differences and reveal the characteristics of religious tendencies of different generations in the center of Generational Theory. For this purpose, in the study it was analyzed that people from the Y and Z generation with different socio-economic levels and living in different cities of Turkey were interviewed and their religious tendencies were determined. In this study, document analysis and semi-structured interview methods from qualitative research methods were used to collect research data. In the determining of the sample group, criterion sampling was preferred which it is from one of the purposive sampling methods. The following results were obtained in the research: Participants from both generations pay more importance to the external meanings of religion. They understand religion as limited to a few specific dimensions. Generation Z participants mostly define religion in terms of the benefits it provides to them. Regarding the effect of religion on life, the effects of religion are seen more in the life of the Y generation. While the frequency of going to places of worship is higher for the Y generation than for the Z generation, the participants from both generations do not have a regular house of worship routine. In terms of evaluating their own religiosity, the Z generation participants define themselves as religious in a more self-confident way. At the same time, more participants of Generation Z do not consider themselves religious. Participants from both generations feel positive emotions after the prayers. Participants from both generations care about obtaining religious knowledge, the participants of the Z generation are mostly doing research on the internet. Religion does not affect the choice of friends of participants from both generations.