Üniversite öğrencilerinde sıkıntıya dayanma ile anksiyete arasındaki ilişkide bilişsel davranışsal kaçınma ve bilişsel esnekliğin aracılık rolü
The mediating role of cognitive behavioral avoidance and cognitive flexibility in the relationship between distress tolerance and anxiety in university students
  1. Tez No: 699819
  2. Yazar: YILMAZ ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Literatürde sıkıntıya dayanma ile ilişkili olduğu bilinen anksiyetenin ve bu iki değişken arasındaki ilişkiye aracılık eden değişkenlerle ilgili çalışmaların kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmada bu iki değişken arasındaki ilişkiye aracılık ettiği öngörülen değişkenlerden bilişsel davranışsal kaçınma ve bilişsel esnekliğin aracılık etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de çeşitli üniversitelerde öğrenimine devam eden 446 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmanın yöntemi korelasyonel tarama çalışması şeklindedir. Değişkenlerin aracılık etkisini test etmek amacıyla yapısal eşitlik modellemelerinden yol analizi kullanılmıştır. Araştırmada bilişsel davranışsal kaçınmanın sıkıntıya dayanma ile anksiyete arasındaki ilişkide aracılık etkisi olduğu; diğer taraftan, bilişsel esnekliğin ise sıkıntıya dayanma ile anksiyete arasındaki ilişkiye aracılık etmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on anxiety, which is known to be associated with withstanding distress, and the variables that mediate the relationship between these two variables, are limited in the literature. In this study, it was aimed to examine the mediating effect of cognitive behavioral avoidance and cognitive flexibility, which are predicted to mediate the relationship between these two variables. The sample of the study consists of 446 university students continuing their education in various universities in Turkey. The method of this research is relational survey study. Path analysis, one of the structural equation models, was used to test the mediation effect of the variables. In the study, it was found that cognitive behavioral avoidance had a mediating effect on the relationship between distress tolerance and anxiety; On the other hand, it was concluded that cognitive flexibility did not mediate the relationship between distress tolerance and anxiety.