1990'lı yıllardan sonra Arnavutlarda dini kimliğin Millileşme sorunu
The problem of nationalization of religious identity in Albanians after the 1990s
- Tez No: 699836
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, 1990'lı Yılardan Sonra Arnavutlarda Dini Kimliğin Millileşme Sorunu başlığıyla Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesin Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisans Tezi olarak çalışılmıştır. Arnavutlarda dini ve milli kimlikler üzerinde oluşturulan kimliksel tartışma ve çatışma sorununu bilimsel ve sosyolojik bir yöntemle ile araştırılmıştır. Yani 1990'lı yıllardan sonra Arnavutların Batı kültürüne olan düşkünlüğü ve özentisi kendi kültürel, dinsel ve ulusal kimliklerini Batıya göre yaklaşmaları, bakış geliştirmeleri ve Batıdan gelen bilimsel kaynaklar dışında başka kaynaklara başvurmayıp hata Batı kültürüyle uyuşmayan kaynakları sakıncalı-şüpheli yaklaşımların getirdiği dini ve milli kimlik sorunu bu araştırmanın hedefinde olmuştur. Bu çalışmada teorik ve literatür taraması yöntemi kapsamında genelde kimlik konusunu özelde Arnavutların kimlikleri ile ilgili olgu, bilgi, makale, kitap, rapor, olay ve yazılan tezleri derlendi objektif bir bakışla konu hakkında ileri sürülen farklı görüş ve yorumlar bir araya getirilip kıyaslamalar ve farklılıklar üzerinden çalışmanın amacına uygun atıf ve sentezlere yer verilmiştir. Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, araştırmanın konusu, kapsamı, sorunu ve amacı alt başlıkları yer almaktadır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve ve kimlik, din, millet-ulus ve milli kavramların açıklaması yapılmıştır. Üçüncü Bölümde, Arnavutların tarihin seyri ve millileşme süreci ve dördüncü bölümde, 1990'lı Yıllardan sonra Arnavutlarda Dini Kimliğin Millileşme Sorunu başlıkları yer almaktadır. Beşinci bölümde tartışma, altıncı bölümde sonuç ve yedinci bölümde kaynakça başlıklardan oluşmaktadır. Anahtar Kelimeler; Kimlik, Milli, Millet, Ulus, Din, Arnavutluk, Arnavutlar…
Özet (Çeviri)
This study was studied as a Master's Thesis in Ankara Yıldırım Beyazıt University, Department of Sociology, with the title The Problem of Nationalization of Religious Identity in Albanians After the 1990s. The problem of identity debate and conflict over religious and national identities in Albanians has been investigated with a scientific and sociological method. In other words, after the 1990s, Albanians' fondness and pretension to Western culture, approaching their own cultural, religious, and national identities according to the West, developing perspectives, and not resorting to other sources other than scientific sources from the West, and even the problem of religious and national identity caused by objectionable-suspicious approaches that do not fit with Western culture. was the target of this research. In this study, within the scope of the theoretical and literature review method, facts, information, articles, books, reports, events, and written theses related to the subject of identity in general and the identities of Albanians were compiled with an objective point of view, different opinions and comments on the subject were brought together and the study was carried out through comparisons and differences. Appropriate citations and syntheses are included. The study consists of six chapters. Introduction to the first part, there are sub-titles of introduction, subject, scope, problem, and aim of the research. In the second part, the conceptual framework and the concepts of identity, religion, nation-nation, and national are explained. In the third part, the course of history and nationalization process of the Albanians and in the fourth part, the Nationalization of Religious Identity in Albanians after the 1990s are covered. Discussion in the fifth chapter, the conclusion in the sixth chapter, and bibliography in the seventh chapter. Keywords; Identity, National, Nation, People, Religion, Albania, Albanians.