Sanatta içeri-dışarı kavramının beden üzerinden analizi
Analysis of the concept of inside–outside in the art through the body
  1. Tez No: 699933
  2. Yazar: NUMAN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DEVABİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırma metninde; İçeri – dışarı kavramlarının konum tutma gereği nerelerde temellendiği, hangi açılarda varlığını belirlediği, iç – dış ayrımının keskin çizgilerinin kendini nerelerde sentezlediği ve bu oluş durumlarının insan bedeni üzerinden nasıl bir analizle, nasıl ortaya koyup betimlendiği ileri sürülmüştür. İçeri – dışarı kavramlarının zamansal - mekânsal durumlarının beden üzerinden analizi yapılırken, aslında tahakküm altında olan bedenin iç – dış analizine doğru evrilen ve bu evrilme sonucu yakın kadrajdan incelenen bedenin; benlik bölünmelerine, yırtılmalarına ve kimlik parçalanmalarına doğru ilerleyen zihinsel, ruhsal, bedensel ve zamansal devinimlerinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research proposes and analyzes questions of the internal and external: in what places the concepts of inside-outside become grounded, through which angles they determine their existence related to the need to hold established positions, where the sharp lines of internal-external separation are synthesized and how and though what kind of analyses these existential situations demonstrate themselves through the human body. While analyzing the spatial situations of the concepts of inside-outside through the body, it explores the mental, spiritual, bodily and temporal ripples of the body which are actually under domination and evolving towards internal-external and close frame examination. The result of this evolving is analyzed with respect to divisions, ruptures and fragmentations of the self.