Robotik doğru akım ve robotik darbeli doğru akım kaynağının termomekanik haddelenmiş çelik malzemelerin sertlik ve mikroyapısı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of robotic direct current and robotic pulse direct current welding on the hardness and microstructure of thermomechanical rolled steel materials
- Tez No: 699932
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
MIG/MAG veya gazaltı kaynak yöntemi en çok kullanılan kaynak metodu olup robot destekli olarak kullanılabilirken, yüksek kaynak hızları ve yüksek kaynak metali yığma özelliğine sahiptir. Endüstriyel robot teknolojilerinin gelişmesiyle, kaynaklı yöntem prosesleri; robotik uygulamalar alanında hızlıca yerini almıştır. Sürekli geliştirilen yeni donanımlar ve yöntemler; daha yüksek verimli bir üretim yöntemi olma özelliğini ön plana çıkarmaktadır. Bununla birlikte operatöre bağlı hatalarının oluşmaması yöntemin güvenilirliğini arttırmıştır. Bu çalışmada, robotik ark kaynak uygulamalarında kullanılan inverter tip kaynak makinelerinin darbe özelliği ile geleneksel kaynak yönteminde kullanılan akım yönteminin termomekanik haddelenmiş S700MC ve S355MC çeliklerinin sertlik ve mikroyapısı üzerine etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda; her iki çelik türünün sertlik değerleri karşılaştırıldığında, geleneksel akım sertlik değerlerinin, darbeli akım sertlik değerlerine göre yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Darbeli akım ile kaynatılan çeliklerin, geleneksel akım yöntemi ile kaynatılan çeliklere kıyasla maksimum çekme ve akma mukavemetlerinin daha yüksek, tane yapılarının ise daha büyük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
MIG/MAG or Gas Metal Arc Welding method is the most widely used welding method and ıt can be used with robot support, while it has high welding speeds and high weld metal accumulation. With the development of Industrial Robot Technologies, welded methods processes have quickly taken place in the field of robotic applications. Constantly developing new equipment and methods bring the feature of being a more efficient production method. However, the absence of operator errors has increased the reliability of the method. In this study, the effects of the pulse feature of the inverter type welding machines used in robotic arc welding applications and the current method used in the conventional welding method on the hardness and micro-structure of the thermo-mechanically rolled S700MC and S355MC steels were investigated. As the result of the experimental studies; when the hardness measures of each two types of steel were compared, it was detected that conventional current hardness measure is higher than the pulse current hardness measure. The steels that welded by pulse current have the higher maximum tension strength, the yield strength measures and bigger micro-structure than the steels that welded by conventional current method.