Bazı antagonistik bakteriyel izolatların besi ortamına bağlık İn-vitro gelişme düzeyleri ve saksı denemelerinde bazı patojenlere etkilerinin araştırılması
The Investigations on the growht levels of some antagonistic bacterial isolates dependon the media and the effects against some pathogen in pot experiment
- Tez No: 700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitopatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada“bazı antagonistik bakteriyel izolatların üç değişik sxvx ortamda kültürel gelişmeleri ve ”bazı“bitki patojenlerine saksı ^denemelerinde etkililikleri araştırılmıştır. Kimyasal kontrol toprak kökenli patojenler için kesin bir çözüm değildir. Çünkü kimyasal kontrolün ”bir takım problemleri mevcut tur. Bu problemler, çevre kirlenmesi, pestisid dayanıklılığı v.b. gibidir. Bu yüzden yakın yıllardaki çalışmalarda bitki patolojisinde biyolojik kontrol hızlı“bir şekilde yayılış göstermiştir. Bu çalışmada Türkiye'de ”biyolojik kontrol yönünden önemli olan iki toprak patojenine karşı“bazı antagonistik ”bakterilerin araş tırılması çalışması yapılmıştır. Bu çalışma 1984/1985 yılları arasında Ege tfiıiver sit esi Bitki Koruma Bölümü sera ve laboratuvarlarında yürütülmüştür. Antagonistik materyal olarak çalışmada antagonistik etkiye sahip bakterilerin 6 izolatı kullanıldı. Bu bakteriyel izolatlar Streptomyoes gaugeroti ve Streptomyoes spp. *dir. R. solani ve jŞU solerotiorum patojen ftmguslardır. Çalışmanın -bitki materyalide“TOIIMK”89/31 ayçiçeği çeşididir. Çalışmanın başında antagonist bakteriler farklı ortamlarda ye tiştirildi (Czapekr:, Bennate, PD). PD ortamında 7 günlük sürede bakteriyel koloniler çok az bir gelişme gösterdi. İkinci aşamada PBA ortamında antagonistik performans gösteren izolatlar ayrıldı. Testler sonuounda Hhizoctonia solani 'ye a 1 ve a 35 izolatları ve Solerotinia solerotiorum1 a, a 21 ve a 35 izolatları etki gösterdi ler. Diğer antagonist bakteriyel izolatlar patojenlere etki göster-32 mealler. Saksı denemelerinde izolatların antagonistik etkileri tatmin edici değildir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMAE3“ The investigations on the growth levels of some antagonistic bacterial isolates depend on the media and the effects against some pathogen in pot experiment In the present study it was investigated the cultural develop ments of actinomycetes isolates on the 3 different liguid media and some antagonistic ”bacterial isolates were studied the effectiveness to certain plant pathogens in pot experiments. As it known, the chemical control measures is always not the exact solution for the some soil-“borne pathogens due to some problems. Among these problems, the most important ones are pesticide resistance and environmental polution. Therefore in recent years studies on ”biological control have“been increasingly performed in plant pathology as well. An attemp was made in this study to research some ”bacterial antagonists against two important soil-borne pathogens, which may be important in the point of wiew of biological control in Turkey. The study was conducted between I984/1985 in the laboratories and greenhouse of the Department of Plant Protection of the University of Sge. Six isolates of bacterial antagonists were used in the study as antagonistic materials. These bacterial isolates were Streptomyoes gaugeroti and Streptomyoes spp. Bhizootonia solani and Solerotinia solerotiorum were the pathogenic fungi and the variety“V3JIIMK”89/91 of sunflower were plant materials of the study. In the beginning of the study antagonistic bacteria were grown on the different media (Czapekt., Bennate, PD). According to 7 days old bacterial colonies the antagonists on the PD medium were shown available growth for the experiments. In the secondsbep antagonistic performance of the isolates were determined on PDA media. These tests showed that Streptomyoes gaugeroti and Streptomyoes sp. were effective against Ehizoctonia solani and Streptomyoes sp.43 (a 21) and Streptomyoes sp. a(35) against S^_ solerotiorum. But other antagonistic bacterial isolates were not effective to the pathogens. The antagonistic effects of the isolates were unsatisfactorily in the pot experiment.