Hevberkırına daçek û gıhanekên Kurdî (Kurmancî) û Ingılîzî
[kürtçe (Kurmanci) ve İngilizce 'deki edat ve bağlaçların mukayesesi]
  1. Tez No: 700003
  2. Yazar: İSLAMEDDİN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Kürtçe (Kurmanci) ve İngilizce'deki edat ve bağlaçlar incelendi. Konu üzerinde araştırma yapıldı ve iki dilin yaygın olarak kullanılan edat ve bağlaçları göz önüne serildi. Bu çalışma ile her iki dilin edat ve bağlaçlarını yoklama, bunları karşılaştırma ve ifadenin yeni ve ortak yollarını bulma amaçlandı. Çalışmada bütün örnekler Kürtçe (Kurmanci) ve İngilizce olacak şekilde iki dilde verildi. Bundan maksat, edat ve bağlaçları her iki dilde daha kolay karşılaştırmak ve bu çalışmayı yararlı hale getirmektir. Giriş kısmında dilin ne olduğuna, Kürtçe ve İngilizce dillerine değinildi. Bu kısımda araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, önemi ve kapsamı açıklandı. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde edatlar ele alınmıştır. İlk başta edatların ne olduğu, bir dil için edatların nasıl bir önem arzettiği ve edat çeşitlerine değinilmiştir. Sonrasında Kürtçe (Kurmanci)'deki edatlara yer verilmiştir. Kürtçe (Kurmanci)'deki edatlar görevlerine göre sıralanmış ve ele alınmıştır. Kürtçe (Kurmanci)'deki edatlardan sonra İngilizce'deki edatlara yer verilmiştir. İkinci bölüm bağlaçlar için ayrılmıştır. Bu bölümde bağlaçların ne olduğu, hangi görevleri yerine getirdikleri ve bağlaçların çeşitlerine değinilmiştir. Yine bu bölümde bağlaçlar ana hatlarıyla tanıtıldıktan ve onlar hakkında bilgiler verildikten sonra Kürtçe (Kurmanci)'deki bağlaçlar ele alınmış, sonrasında da İngilizce'deki bağlaçlara yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında sonuç yer almaktadır. Sonuç kısmında bu çalışmayı, Kürtçe (Kurmanci) ve İngilizce'deki edat ve bağlaçları ve yaptığımız mukayesede ulaştığımız sonuçları değerlendirdik
Özet (Çeviri)
In this study, prepositions and conjunctions in Kurdish (Kurmanji) and English were examined. The subject was researched and the commonly used prepositions and conjunctions of the two languages were revealed. With this study, it was aimed to examine the prepositions and conjunctions of both languages, to compare them and to find new ways of expression. In the introduction part, the language, Kurdish and English languages were mentioned. In this section, the subject, purpose, method, importance and scope of the research are explained. This work consists of two parts. In the first part, prepositions are discussed. At first, what prepositions are, how important they are for a language, and the types of prepositions are mentioned. Afterwards, prepositions in Kurdish (Kurmanji) are included. Prepositions in Kurdish (Kurmanji) are listed and discussed according to their types. After the prepositions in Kurdish (Kurmanji), the prepositions in English are included. The second part is reserved for conjunctions. In this section, what the conjunctions are, what functions they fulfill and the types of conjunctions are mentioned. Again in this section, after introducing the conjunctions with their outlines and giving information about them, the conjunctions in Kurdish (Kurmanji) are discussed, and then the conjunctions in English are discussed. The final part of the study contains the conclusion. In the conclusion part, we evaluated this study, the prepositions and conjunctions in Kurdish (Kurmanji) and English, and the results we obtained in our comparison.