Amasya Beyazıt İl Halk Kütüphanesi'nde korunan 65 adet Şemseli cilt süslemelerinin tezyini açıdan incelenmesi ve sanatsal üretimler
Analysis of 65 book skin decorations with Şemse motives in terms of decoration preserved in Amasya Bayezit Provincial Public Library and artistic productions
  1. Tez No: 700002
  2. Yazar: ELİF İMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kültür tarihimizde birçok eser üretilmiştir. Geçmişten kazandığımız bu eserlerin kütüphanelerde korunarak günümüze gelmesi ve tanıtılması oldukça önemlidir. Çünkü o devrin sanatçılarının zevk ve ruh dünyasının günümüz sanatı açısından ilham olması ile kültürümüzün devamlılığı sağlanır. Türkiye, el yazması eser bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Amasya Bayezıt İl Halk Kütüphanesinde de birçok el yazması eser korunmaktadır. Bu el yazması eserlerin incelenerek, bilim ve sanat camiasına sunmak günümüz Türk sanatının şekillenmesi ve gelecek sanat akımlarına ilham olma amacıyla büyük önem arz etmektedir. Çünkü geçmişini bilmeyen bir toplum geleceğini oluşturamaz. Bu açıdan yaklaştığımızda Amasya Bayezıt İl Halk Kütüphanesi'nde korunan el yazması eserler yerinde taranarak daha önce hiçbir çalışmaya konu edilmemiş 65 adet el yazması eserin cilt süslemeleri tez konusu kapsamında ele alınmıştır. Bu eserler motif, desen ve renk açısından incelenmiş ve eserlerin çizimleri yapılmıştır. Bu ciltlerin süslemelerinden yola çıkılarak sanatsal üretimler yapılmıştır. Böylece araştırmada incelenen eserlerin Türk cilt sanatı alanında kaynak oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous works have been produced throughout our cultural history. It is significantly crucial that these works we have gained from the past are brought to the present day and promoted by being preserved in libraries. The continuity of our culture is ensured by the inspiration of the taste and spiritual world of the artists of that period in terms of today's art. Turkey is considerably a rich country in terms of manuscripts. Many manuscripts are preserved in the Amasya Bayezıt Provincial Public Library. Because of the fact that a society that does not know its past cannot create its future, it is of great importance to analyze these manuscripts and present them to the scientific and artistic community in order to shape today's Turkish art and inspire future art movements. From this point of view, the manuscripts preserved in Amasya Bayezıt Provincial Public Library were scanned in situ and the binding decorations of 65 manuscripts, which were not subjected to any previous study, have been discussed within the scope of the thesis. After these works have been analyzed in terms of motif, pattern and color; then the drawings of the works have been performed. Artistic productions have been generated based on the ornaments of these volumes. Thus, it is aimed at creating a source in the field of Turkish bookbinding art from the works analyzed in the research.