Muhammed Said Ramazan el-Bûtî'nin itikâdî görüşleri
Theological thoughts of Mohammad Saeed Ramadan al-Bouti
  1. Tez No: 700024
  2. Yazar: CEVDET OKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada“Muhammed Said Ramazan el-Bûtî'nin İtikâdî Görüşleri”ele alınmaya çalışılmıştır. Bu görüşleri ele alınırken özellikle sistematik bir şekilde yazılan ve tamamıyla itikâdî konulara ayrılan Kübra'l-Yakîniyyâti'l-Kevniyye adlı eseri ölçüt alınmıştır. Bununla beraber diğer eserlerinden de yararlanılmıştır. Çalışmamız bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmamızın konusu, amacı, yöntemi ve kaynakları ile kısaca Ramazan el-Bûtî'nin hayat hikâyesine ve çalışmalarına değinilmiştir. Birinci bölümde el-Bûtî'nin Allah'ın varlığı, Allah'ın sıfatları, kaza, kader ve rü'yetullah gibi ilâhiyyât bahisleri ile ilgili görüşleri incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde; nebi, resûl ve bunlarla ilgili nübüvvet, risâlet gibi bazı kavramlar el-Bûtî perspektifinden değerlendirilmeye çalışılmış, sonra vahiy, peygamberlere iman, peygamberlerin sıfatları ve mu'cize konuları ile ilgili fikirleri tahlil edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde el-Bûtî'nin ölüm ile başlayan gaybî konularla ilgili görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise kevniyyât başlığı altında kendine has üslubu ile melek, cin ve insan konularının itikâdî sahada, hangi yönleri ile inanç esası kabul edildikleri Ramazan el-Bûtî'nin değerlendirmeleri ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mohammed Saeed Ramadan al-Boutı's theological thoughts were tried to be discussed. In addressing these views, especially his work Kubrâ al-Yaqiniyât al-Kawniyah, which was written in a systematic way and devoted entirely to creed issues, has been taken as a criterion. However, his other works have been also used. Our study consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the indroduction, the subject, purpose, method and resources of our research and the life story andwork of Ramadan al-Boutı has been briefly mentioned. In the first part, al-Boutı's theological thoughtsn such as existence of God, God's attributes, destiny, fate and visibility of God, have been tried to be examined. In the second part some concepts such as prophet, messenger and related with these concepts prophethood have been tried to be evaluated from al-Boutı's perspective, and than his ideas about revelation, faith in prophets' attributes and miracle subjects have been tried to be analuzed. In the third part, al-Boutı's views on the invisible issues that began with death have been tried to be determined. In the fourth chapter, under the title of entity, it has been tried to examine angel, genie and human subjects in the theology field with his own wording, and which aspects of belief they were accepted as the basis of the faith with the assessments of Ramadan al-Boutı.