XX. yüzyılda Suriye'de Kürt ulemanın fikirleri: Buti ve Haznevi karşılaştırması
The ideas of the Kurdish ulema in Syria in the XX.th century, comprasion between al-Bûtî and Haznevî
- Tez No: 541051
- Danışmanlar: DR. ALİ ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Muhammed Said Ramazan el-Bûtî İslami ilimlerin yanında fenni ve sosyal bilimlerle ilgili çalışmalar yapmış önemli bir âlimdir. Özellikle Müslüman toplumlardaki sosyal ve itikadi meseleler ile ilgilenmiştir. Kendisi aslen Kürt olmasına rağmen milliyetçilikten uzak durarak İslam birliğini savunmuştur. Muhammed Maşuk Haznevî ise çalışmalarını daha yerel çerçevede yürütmüştür. Kürt milliyetçiliği konusunda el-Buti'den farklı bir çizgide yer almış ve destek olmuştur. Her iki din adamının İslami düşünce alanında farklı görüşleri bulunmaktadır. Her iki din adamı da Suriye rejimi ile yakın ilişkiler içerisinde olmuş, ancak dini konularda rejimi eleştirmişlerdir. Bu çalışma el-Bûtî ve Haznevi'nin ulus devletin oluşumu, Suriye özelindeki seküler siyaset ve milliyetçilik meselesine nasıl eğildikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Muhammed Said El-Bûtî lived in Syria and specialized himself on Islamic sciences. He dealt with social and theological issues in Muslim societies. As a Kurdish scholar he avoided promoting Kurdish nationalism. Muhammed Mashouk Khaznevî was also a Kurdish scholar and mostly studied on contemporary issues. They had different opinions on nationalism and Islamic thinking, but they sometimes criticized the applications of Syrian government on religion. This study examines how how el-Buti and Haznevi treated the making of nation state, secular politics in Syria and the question of nationalism.