İşgücü piyasasında cinsiyet temelinde histeri etkisinin analizi: Kırılmalı birim kök analizi
Testing for unemployment hysteresis in Turkey: An analysis of unit root with structural break
  1. Tez No: 700077
  2. Yazar: BANU ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Toplumların istihdam sorunlarının altında yatan en önemli unsurlardan birisi eğitimdir. Her toplumun sosyokültürel özelliklerine göre farklılık gösteren işsizliğe mercek tutulduğunda, kadın ve erkek işsizliğinin de birbirinden farklı olduğu gözler önüne serilmektedir. Söz konusu farklılık Türkiye için de geçerlidir. Türkiye'de özellikle 2010 yılından itibaren üniversitelerin gerek sayılarında gerekse kontenjanlarında çok önemli artışlar olmuştur. Bu nedenle çalışmamızda literatürde üzerinde yeterince durulmayan ancak işsizlik oranlarının gelişim ve değişim sürecinin analizine farklı bir bakış açısı kazandırabilmek amacıyla eğitim temelinde kadın ve erkek işsizliğinde histeri etkisini analiz etmeyi amaçladık. Türkiye'de 2014:01-2020:11 döneminde kadın ve erkek işsizliğinde histeri etkisinin olup olmadığının incelendiği bu çalışmada, eğitim gruplarına göre ayrılmış işsizlik serilerine Yapısal Kırılmalı Birim Kök Testleri uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre kadınlarda ve erkeklerde farklı eğitim gruplarında histeri etkisinin varlığına dair bulgulara ulaşılmıştır. Bununla birlikte erkeklerde ve kadınlarda aynı eğitim gruplarından farklı sonuçlar elde edilmiş olması da dikkat çekicidir. Bu nedenle politika yapıcıların Türkiye'deki yüksek işsizliği düşürmek için geliştirecekleri politikalarda cinsiyetin yanı sıra eğitim gruplarını da göz önünde bulundurmaları politikaların etkinliğine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors underlying the employment problems of societies is education. When unemployment, which differs according to the socio-cultural characteristics of each society, is examined, it is revealed that the unemployment of women and men are different from each other. This difference is also valid for Turkey. In Turkey, especially since 2010, there has been a significant increase in both the number and quota of universities. For this reason, we aimed to analyze the effect of hysteria in women and men on the basis of education in order to provide a different perspective to the analysis of the development and change process of unemployment rates, which has not been discussed before in the literature. In this study, which examines whether there is a hysteresis effect in unemployment of men and women in Turkey in the period of 2014:01-2020:11, Unit Root Tests with Structural Break were applied to unemployment series separated by education groups. According to the test results, it was found that there was a hysteresis effect in different education groups in men and women. However, it is noteworthy that different results were obtained from the same education groups in men and women. As a result of these findings, considering education groups as well as gender in the policies developed to reduce unemployment will increase the effectiveness of the policies.