Talasemi majör tanılı çocuklarda miyokardiyal demir birikimini biyobelirteçler öngörebilir mi?
Can biomarkers predict myocardial iron overload in children with thalassemia major?
- Tez No: 700096
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Talasemi majör (TM) tanılı hastalarda kronik transfüzyon ile kalpte demir birikiminin önlenmesi amacıyla kullanılan şelatörlerin doz ayarlaması T2-star magnetik rezonans görüntüleme (T2*MRG) ve serum ferritin düzeyine göre yapılmaktadır. Ancak, T2*MRG'nin kolay ulaşılabilir bir yöntem olmaması ve maliyetinin yüksek olması, demir birikiminin göstergesi olabilecek yeni bir biyobelirteç arayışına yöneltmiştir. Bu çalışmada TM tanılı hastalarda serum 'Growth differentiation factor-15' (GDF-15), galektin-3, N-terminal Pro B-tipi natriüretik peptit (NT-proBNP) ve ferritin düzeyinin miyokardiyal demir birikimini ön görmedeki değeri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çok merkezli olgu kontrol çalışmasına TM tanılı 11-21 yaş arasındaki 41 hasta ile yaş-cinsiyet-vücut kitle indeksi açısından eşleştirilen 41 sağlıklı çocuk alındı. Her iki grupta GDF-15, galektin-3, NT-proBNP ve ferritin düzeyleri ölçüldü. Ayrıca TM hastalarına kardiyak ve karaciğer T2* MRG yapıldı. Serum GDF-15, galektin-3, NT-proBNP ve ferritin düzeyleri ile kardiyak ve karaciğer T2* MRG arasındaki korelasyon araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Dosage of chelators used to prevent iron accumulation in the heart due to chronic transfusion in patients with thalassemia major (TM) is adjusted according to T2-star magnetic resonance imaging (T2* MRI) and serum ferritin level. However, the fact that T2* MRI is not an easily accessible method and its high cost have led to a search for a new biochemical marker that could be an indicator of iron accumulation. In this study, the value of N-terminal Pro B-type natriuretic peptide (NT-proBNP), 'Growth differentiation factor-15' (GDF-15) and galectin-3 levels in predicting myocardial iron accumulation has been investigated in patients with TM. Materials and Methods: In this multicenter prospective study, 41 patients with TM aged between 11-21 years and 41 age- gender- body mass index-matched healthy children were included. Serum levels of GDF-15, galectin-3, NT-proBNP and ferritin were measured in both groups. In addition, cardiac and liver T2* MRI were performed in patients with TM. The correlation of GDF-15, galectin-3 and NT-proBNP levels with cardiac and liver T2* MRI was investigated.