Sabit kule tipi açık deniz yapılarının Akdeniz bölge kaynaklı dinamik yük altındaki davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of jacket type offshore structures under dynamic loads resulting from the Mediterranean region
- Tez No: 700154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS DEVRAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Enerji ihtiyacı ve bu ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkan hammadde ihtiyacı insanlık tarihi boyunca arayış içerisinde olmamızı zorunlu hale getirmiştir. Fosil kaynaklı yakıtlar arasında önemli olanlardan petrol ve doğalgaz enerji hammaddesi olarak en önde gelmektedir. Petrol ve doğalgazın çıkarılması ilk olarak karasal alanlarda başlamıştır. Arama ve sondaj çalışmaları karasal alanlardan okyanus, deniz, göl, akarsu gibi alanlara yayılmıştır. Bu açılımın sonucunda sondaj ve arama faaliyetlerinin yapılacağı derinliğe bağlı olarak farklılaşan yapılar ortaya çıkmıştır. Bu yapıların projelendirilme sürecinde farklı çevresel yükler dikkate alınmalıdır. Dalga, rüzgâr, deprem karasal alanlarda yapılan yapılardan farklı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Zemin durumlarının çok detaylı şekilde incelenmesi temel sistemi belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu tez çalışması Ülkemiz karasularında yapılabilecek olan petrol arama ve sondaj platformlarının değerlendirilmesine bir bakış açısı sunmaktadır. Yapılan çalışmada zemin modellemesi yapılmış olan üç farklı taşıyıcı sistem yüksekliği olan petrol arama ve sondaj platformlarının dalga, dalga ve rüzgâr, deprem kuvvetleri altında dinamik analizlerini içermektedir. Dalga yükseklikleri belirlenirken rüzgâr kaynaklı dalga oluşma ihtimali olan tüm periyotlar dikkate alınmıştır. Deprem analizlerinde ise karşılaşılabilecek olan depremler zemin parametreleri ile ölçeklendirilip zaman tanım alanında analizleri yapılmıştır. Tüm yapılar yönetmelikler doğrultusunda dizayn edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy requirement and the need for raw materials have lead humanity to search for such acquisitions throughout the history of humanity. Petroleum and natural gas are among the most important fossil fuels as energy raw materials. Extraction of oil and natural gas first has been started in terrestrial areas. Exploration and drilling activities have spread from terrestrial areas to nautical areas such as ocean, sea, lake and river. As a result of this expansion, depending on the drilling depth and exploration activities, different structure types have emerged. Different environmental loads should be taken into consideration in the design process of these structures. Wave, wind, and earthquake should be evaluated differently from the structures built in terrestrial areas. Detailed examination of the ground conditions is crucial in terms of determining the foundation system. This thesis presents a perspective on the evaluation of oil exploration and drilling platforms that would be built in the coastal waters of our country. The study includes dynamic analyzes of oil exploration and drilling platforms included with soil modeling, for three different carrier system heights under wave, wave and wind, and earthquake forces. All periods with the possibility of wind-induced wave formation were considered while determining the wave heights. In earthquake analysis, earthquakes that may be encountered were scaled with soil parameters and response spectrum analyzes were performed. All structures are designed in accordance with the regulations.