Serebral lateralizasyon öngörüsüyle fibromiyalji hastalarında kognitif fonksiyonlar ve yaşam kalitesi değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive function and quality of life in patients with FMS, WİTH foresight of cerebral lateralization
  1. Tez No: 700192
  2. Yazar: SEZEN OMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU, PROF. DR. ÖZGÜR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada; fibromiyalji sendromu (FMS) tanısı almış hastaların dikkat, muhakeme yeteneği gibi kognitif fonksiyonlarının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi, serebral lateralizasyon ön görüsüyle sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve hastalıkla ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma FMS tanısı almış 33 kadın hasta ve 31 sağlıklı kadın gönüllü üzerinde gerçekleştirildi. 20-65 yaş arası gönüllüler çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara kognitif beceri testlerinden muhakeme yeteneği testi (SPMIQ), sürekli dikkat- konsantrasyon testi (COG), stres altında tepki verme hızı ve kalitesi testi (DT-DTsüre), görsel hafıza testi (TAVT), görsel algı-dikkat testi (LVT) uygulandı. El tercihi Edinburg Lateralizasyon Anketi, yaşam kalitesi Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (KF-36), fonksiyonel durum Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi(PUKİ), duygusal durum Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), ağrı McGill Melzack Ağrı Soru Formu ile değerlendirilmiştir. Tüm veriler IBM SPSS Statistics 23.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the cognitive functions(such as attention and reasoning) and quality of life in right and left-handed patients with FMS, compare with healthy individuals and reveal their relationship with the disease. Materials and Methods: Our study was carried out on, 33 female patients with FMS and 31 female healthy and voluntary individuals. Individuals between the ages of 20-65 were included in our study. Sustained attention (COG), reaction speed-quality test (DT-DTtime), visual memory test (TAVT), visual perception-attention test (LVT), and reasoning test (SPMIQ) were applied. Additionally Edinburgh Handedness Inventory, Short Form 36 (SF 36) Questionnaire, Fibromyalgia Impact Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Beck Depression Inventory (BDI), Mcgill Melzack Pain Questionnaire were applied. All data were analyzed with IBM SPSS Statistics 23.0 software.