Premenstrual şikâyetlerin tıbbi hata yapma eğilimine etkisi
The effect of premenstrual syndrome on the medical error tendency
  1. Tez No: 700193
  2. Yazar: GÜLŞAH GÖREN EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, premenstrual dönemde şikâyetleri olan ebe ve hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışmaya Türkiye genelinde devlet, üniversite ve özel hastanelerde çalışan 350 ebe ve hemşire dahil edilmiştir. Veriler sosyal medya (WhatsApp, Instagram, Facebook vb.) yoluyla, online olarak 08 Mart-19 Mayıs 2021 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği (THEÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 istatistik programında sayı, yüzde, ortalama, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Ebe ve hemşirelerin yaş ortalaması 30,58±6,9 olup %64,3'ü lisans mezunu, %49,7'sinin evli ve %56'sının Ege Bölgesinde yaşadığı saptanmıştır. Katılımcıların %70'i devlet hastanesinde çalışmaktadır ve %32,3'ünün meslekte çalışma süresi on yılın üzerindedir. Kadınların menarj yaş ortalamaları 13,19±1,31'dir ve %88,3'ünün adetleri düzenlidir. Araştırmaya katılan ebe ve hemşirelerde premenstrüel sendrom görülme oranı %63,1'dir. Premenstrual dönemde görülen en yaygın şikâyetler; %69,4'ünde sinirlilik, %62,9'unda memelerde gerginlik ve hassasiyet ve %61,7'sinde huzursuzluktur. Ebe ve hemşirelerin THEÖ aldığı toplam puan ortalaması 4,69±0,53 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the effect of midwives and nurses who have complaints in the premenstrual period on the medical error tendency. Materials and Methods: 350 midwives and nurses working in the state, university and private hospitals throughout Turkey were included in this descriptive and cross-sectional study. Research data were collected online via social media (through WhatsApp, Instagram, and Facebook) using the Introductory Information Form and the Medical Error Trend Scale (METS) between 08 March-19 May 2021. Data analysis was performed using SPSS 22 statistical software based on the number, percentage, mean, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests. Results: The mean age of the midwives and nurses was 30,58±6,9 years, 64,3% of them were undergraduate graduates, 49,7% of them were married, and 56,0% of them lived in the Aegean Region. 70,0% of the participants work in a state hospital, and 32,3% have worked in the profession for more than ten years. The mean menarche age of women is 13,19±1,31, and 88,3% of them have regular menstruation. The rate of premenstrual syndrome among midwives and nurses participating in the study was 63,1%. The most common complaints in the premenstrual period include nervousness in 69,4%, breast tension and tenderness in 62,9%, and anxiousness in 61,7%. The total mean score of the midwives and nurses on METS was found to be 4,69±0,53.