İmplantabl kardiyoverter defibrilatörlerin elektrofizyoloji laboratuvarında, sınırlı sedasyon ve sınırlı hemodinamik monitörizasyon altında yerleştirilmesi fizibilite çalışması
Feasibility study of implantabl cardioverter defibrillator implantation in electrophysiology laboratory, under limited sedation and limited hemodynamic monitoring
  1. Tez No: 70020
  2. Yazar: MAHMUT GENCO YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
şimdilerde fiyat yüksekliği endişesi ile ilaçlarla tedavi edilen hastalarda da defibrilatör kullanımı artacaktır. Ventriküler fibrilasyonu olan bir hastayı defîbrile etmek çok sıklıkla yapılan bir işlem olduğu için, insanda ilk eksternal defîbrilasyonun 1960'larda yapıldığı kolaylıkla unutulabiliyor(147). Bütün bu verileri gözden geçirdikten sonra, kanımca, bu nisbeten yeni tedavi aracım ani kardiyak ölüm riski olan hastalarda yeni teknolojik ve işlemsel gelişmelerle daha yaygın ve daha kolay olarak kullanmaya devam edeceğiz. Sir William Osler'in dediği gibi,“Bir doktor, yeni bir ilacı hala iyileştirebilme özelliği varken, mümkün olduğu kadar çok hastada kullanmahdır.”(148) 7-ÖZET; Amaç. Bu çalışmanın amacı implantabl kardiyoverter defibrilatörlerin elektrofizyoloji laboratuarında lokal anestezi allında conscious sedation kullanarak, anestezi uzmanı ve invaziv monitorizasyon olmadan yerleştirilmesinin güvenilirliği, etkinliği ve fizibilitesini araştırmaktır. Bilgiler. Implantable kardioverter defîbrilatörler (ICD) hayatı tehdit eden ventriküler aritmilerin tedavisinde önemli bir araç haline gelmiştir. Bugüne kadar bu cihazlardan yararlanan hasta sayısı, tüm dünyada 100,000'i aşmıştır. Açık kalp ameliyatı ile ortaya çıkan implantasyon komplikasyonlarını ortadan kaldırmak ve hastane ücretlerini azaltmak için baza operatörler bu cihazları transvenöz olarak lokal anestezi altında yerleştirmektedir. Fakat, genel anestezi kullanmadan prepektoral implantasyon sınırlı bir şekilde uygulanmaktadır. Metot ve Bulgular. 57 hastanın klinik özellikleri ortalama 67 yaş, 4,2 erkek kadın oram, %37 sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, %73 oranında orta dereceye kadar kalp yetmezliği oldu. Transvenöz leadİGrm. ve prepektoral ICD implantasyonu elektrofizyoloji laboratuarında lokal anestezi ve intravenöz midazolam, diazepam, fentanil ve morfin sülfat kullanarak verilen, şuur yerindeyken olan sedasyon ile yapıldı. Bütün hastalarda başarılı olan implantasyonlarda acil entübasyon da dahil olmak üzere majör bir komplikasyona rastlanmadı. İşlem esnasmda sadece bir hasta oksijen desatürasyonu yüzünden sedasyonun döndürülmesine ihtiyaç duydu. İşlem sonrası bir hastada, derhal perikardiosentez ile düzeltilen kardiyak tamponad ve bir hastada da 24 saatlik gözlem gerektiren pnömotoraks gelişti. Hiç bir ölüm olmadı ve işlem sırasında rahatsızlık verici bir tecrübe hastalar tarafından bildirilmedi. 38Sonuç. Lokal anestezi altında elektrofîzyoloji laboratuarında invaziv monitörizasyon ve anesteziyolog gerekmeden yapılan ICD implantasyonu güvenli ve etkili bir prosedürdür ve düşük operatif morbiditeye sahiptir. -Abstract Objectives. The objective of mis study was to evaluate the feasibility, safety and efficacy of placing implantable cardioverter defibrillators (ICDs) in the electrophysiology laboratory under local anesthesia with conscious sedation without anesthesiologist presence and invasive monitoring techniques. Background. Implantable cardioverter defibrillators have become an important therapeutic modality for patients with life threatening ventricular arrhythmias. More than 100,000 patients have already received defibrillator implants worldwide, m order to eliminate the implantation complications associated with open heart surgery and decrease the hospital costs, some operators are implanting the device transvenously under local anesthesia. However, there is still limited acceptance for prepectoral implantation without using general anesthesia. Methods and Results. Clinical characteristics of the 57 patients included a mean age of 67 years, a male to female ratio of 4.2, a left ventricular ejection fraction of 0.37, mild to moderate heart failure in 73%. Insertion of ransvenous leads and prepectoral ICD implantation were performed in electrophysiology laboratories under local anesthesia and conscious sedation with intravenous midazolam, diazepam, fentanyl and MS04. Succesful implantation in all patients was free of any major complications, including need for emergency intubation. During the procedure only one patient desaturated and needed reversal of sedation. After the procedure one cardiac tamponade required prompt pericardiocentesis and one pneumothorax required observation for 24 hours. There was no operative mortality and no report of uncomfortable sensation. Conclusion. Implantation of ICDs under local anesthesia, in electrophysiology lab without invasive monitoring and anesthesiologist presence is a safe and effective procedure with low operative morbidity. 39
Özet (Çeviri)
Sonuç. Lokal anestezi altında elektrofîzyoloji laboratuarında invaziv monitörizasyon ve anesteziyolog gerekmeden yapılan ICD implantasyonu güvenli ve etkili bir prosedürdür ve düşük operatif morbiditeye sahiptir. -Abstract Objectives. The objective of mis study was to evaluate the feasibility, safety and efficacy of placing implantable cardioverter defibrillators (ICDs) in the electrophysiology laboratory under local anesthesia with conscious sedation without anesthesiologist presence and invasive monitoring techniques. Background. Implantable cardioverter defibrillators have become an important therapeutic modality for patients with life threatening ventricular arrhythmias. More than 100,000 patients have already received defibrillator implants worldwide, m order to eliminate the implantation complications associated with open heart surgery and decrease the hospital costs, some operators are implanting the device transvenously under local anesthesia. However, there is still limited acceptance for prepectoral implantation without using general anesthesia. Methods and Results. Clinical characteristics of the 57 patients included a mean age of 67 years, a male to female ratio of 4.2, a left ventricular ejection fraction of 0.37, mild to moderate heart failure in 73%. Insertion of ransvenous leads and prepectoral ICD implantation were performed in electrophysiology laboratories under local anesthesia and conscious sedation with intravenous midazolam, diazepam, fentanyl and MS04. Succesful implantation in all patients was free of any major complications, including need for emergency intubation. During the procedure only one patient desaturated and needed reversal of sedation. After the procedure one cardiac tamponade required prompt pericardiocentesis and one pneumothorax required observation for 24 hours. There was no operative mortality and no report of uncomfortable sensation. Conclusion. Implantation of ICDs under local anesthesia, in electrophysiology lab without invasive monitoring and anesthesiologist presence is a safe and effective procedure with low operative morbidity. 39