Yüksek enerji depolama özellikli borofen-PPY nanokompozit esaslı esnek süperkapasitor üretilmesi
Fabrication of borophene-PPY nanocomposite consisted flexible supercapacitor with high energy storage property
  1. Tez No: 700210
  2. Yazar: VECİHE ZÜMRA MADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN TAŞALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son zamanlarda gelişmiş üstün esneklikleri, yüksek kapasitans ve iletkenlikleri nedeniyle gelişmiş elektrot malzemeleri,süperkapasitörlerin gelişimleri için enerji depolama uygulamalarında büyük önem taşımaktadır. Oda sıcaklığında basit bir çözüm yaklaşımı kullanılarak yeni bir polipirol PPy: β Borofen nanokompozit elektroaktif malzemenin hazırlanması gösterilmiştir. Borofen, PPy: β Borofen elektrot üretiminde kullanılmak üzere kolay ve düşük maliyetli bir sonikasyon yöntemi ile β faz kristal yapıya sahip iki boyutlu bir nanomalzeme olarak hazırlanmıştır. Elektrokimyasal ölçümler, PPy: β Borofen elektrotun spesifik kapasitansının, 1000 döngüden sonra %95 kapasitans tutma ile 423 Fg-1 olduğunu ortaya koymuştur.PPy: β Borofen nanokompozit elektroaktif malzeme, yüksek özgül kapasitesi ve kararlılığı nedeniyle yüksek performanslı süperkapasitörler için umut verici bir nanomalzemedir.
Özet (Çeviri)
Recently, advanced electrode materials, due to their superior flexibility, high capacitance and conductivity properties, have attracted great attention in energy storage applications for the development of supercapacitors. The preparation of a novel polypyrrole PPy: β Borophene nanocomposite electroactive material using a simple-solution approach at room temperature has been demonstrated. Borophene as a two-dimensional nanomaterial with β phase crystalline structure has been prepared via a facile and low-cost sonication method to be used in PPy: β Borophene electrode production. The electrochemical measurements have revealed that the specific capacitance of PPy: β Borophene electrode is 423 Fg-1 with 95 % capacitance retention after 1000 cycles. PPy: β Borophene nanocomposite electroactive material is a promising nanomaterial for high-performance supercapacitors due to the high specific capacity and stability.