Koklear implant kullanıcısı işlem öncesi dönem çocuklarında öğrenme stilleri ve dil gelişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relati̇onship between learning styles and language development in pre-procedural children with cochlear implant users
  1. Tez No: 700215
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada koklear implant kullanan işlem öncesi dönem çocuklarında dil gelişimini değerlendirmek ve öğrenmede hangi stili kullandığını belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamızda 5 yaş ve 6 yaş 11 ay arasında olan, koklear implant kullanan, ek engeli bulunmayan 32 çocuk katılımcı (16 erkek, 16 kız) yer almıştır. Katılımcılara“Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi (TODİL)”ve“Çocuklar İçin Öğrenme Stilleri İndeksi (ÇİÖSİ)”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen normatif verilere göre çalışma sonucunda koklear implantlı çocuklar dil gelişimlerinde akranlarına kıyasla daha düşük performans sergilemişlerdir. Normatif verilerde görsel ve aktif öğrenme stili tercih edilirken çalışmamızda koklear implantlı çocuklarda işitsel ve aktif öğrenme stili en çok tercih edilen öğrenme stili olarak belirlenmiştir. Öğrenme stillerinin bazı alt alanlarında TODİL ile anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Koklear implant kullanmaya başlama yaşı ve rehabilitasyona başlama yaşları ile dil gelişimi arasında ilişki gözlemlenmiştir. Sonuçlar bize koklear implantlı çocuklarda öğrenme stilini belirlemenin daha etkili bir rehabilitasyon süreci ve dil gelişimi açısından olumlu etkiler alınabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate language development in pre-procedural children using cochlear implants and to determine which style they use in learning and to examine the relationship between them. In our study, 32 child participants (16 boys, 16 girls) aged between 5 years and 6 years and 11 months, using cochlear implants and having no additional disability, were included. Turkish version of“Test of Language Development Primary Fourth edition (TOLD-P4)”and“Çocuklar İçin Öğrenme Stilleri İndeksi (ÇİÖSİ)”were applied to the participants. According to the findings obtained from the study, children with cochlear implants performed lower in language development compared to their peers as a result of the study. While visual and active learning styles were preferred in the normative data, auditory and active learning styles were determined as the most preferred learning styles in children with cochlear implants in our study. A significant relationship was found with TODİL in some sub-areas of learning styles. Considering the age of cochlear implant and the time to start rehabilitation, its effect on language development was observed. The results show us that determining the learning style in children with cochlear implants can have positive effects in terms of a more effective rehabilitation process and language development.