Pterjiumda bazı hücresel sinyal ileti yapılarının gen ekspresyonları
Gene expressions of some cellular signal transmission structures in pterygium
  1. Tez No: 700214
  2. Yazar: ZEYNEP SAV TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Göz Hastalıkları, Physiology, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Pterjium, bulber konjonktiva dokusunun invazif fibrovasküler uzantı şeklinde, limbusu aşarak kornea üzerinde büyümesiyle karakterize yaygın görülen bir oküler yüzey hastalığıdır. Pterjiumun etyolojisi ve patogenezi halen kesin olarak bilinmemektedir. Hastalığın tedavisinde çeşitli cerrahi ve medikal yöntemler uygulanmış ancak hastalığın yüksek oranda nüks etmesine engel olunamamıştır. Bu çalışmada pterjium patogenezinde rol aldığını düşündüğümüz bazı sinyal moleküllerinin mRNA ekspresyonları ve protein analizleri tespit edilmiştir. Bu çalışmada ICAM-1, ICAM-2, ICAM-3, PTEN, TPTE, MAPK1, MAPK3, MAP2K1, MAP2K2, BAX, BCL2, EZR, RDX, MSN, LIMK1, LIMK2, CFL1, CFL2, NOS1, NOS2, NOS3 olmak üzere toplamda 21 proteinin, 59 hastadan alınan pterjium dokularındaki ve yine aynı hasta grubundan elde edilen normal konjonktiva dokularındaki mRNA ekspresyonları Real Time PCR (RT-PCR) yöntemi ile tespit edilmiştir. Ayrıca ICAM-2 ve ICAM-3'ün protein ekspresyon seviyeleri Western Blot tekniği ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak analiz edilmiş, sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan 59 hastanın 29'u erkek (%49.2) ve 30'u kadındır (%50.8). Ortalama yaş 54.17±16.98 (yaş aralığı 21-76 arasında)'dir. RT-PCR yöntemi ile elde edilen verilere göre pterjium ve normal konjonktiva dokularının ICAM-1, ICAM-2, ICAM-3, PTEN, MAPK1, MAPK3, MAP2K1, BAX, BCL2, EZR, RDX, MSN, LIMK1, LIMK2, CFL1, CFL2, NOS1, NOS2, NOS3 gen ekspresyon seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Primer ve nüks pterjium dokularında TPTE ve NOS3 mRNA ekspresyonlarının, kontrol grubu ile karşılaştırıldığınde belirgin artışı tespit edilmiştir. MAP2K2 gen ekspresyon seviyesinde ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Western blot ve immünohistokimyasal analiz sonuçlarına göre pterjium oluşumu sırasında ICAM-3'ün upregüle edilmiş olabileceği gösterilmiştir (P=0.0152). Pterjium dokusunda her ne kadar bir ICAM-2 upregülasyon eğilimi olsa da bu istatistiksel olarak anlamlı seviyeye ulaşmamıştır (P=0.1041). Bu çalışma gösteriyor ki; primer ve nüks pterjium dokusundaki birçok sinyal yolağına katkıda bulunan moleküllerin gen ekspresyon seviyelerinde artış bulunmakla birlikte özellikle TPTE ve NOS3'ün belirgin artışı dikkat çekicidir. Bu moleküllerin birer farmasötik hedef olarak kullanılabilmeleri açısından daha ileri çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a common ocular surface disease characterized by the growth of bulbar conjunctival tissue on the cornea by exceeding the limbus in the form of an invasive fibrovascular extension. The etiology and pathogenesis of pterygium are still unknown. Various surgical and medical methods have been used in the treatment of the disease, but a high rate of recurrence of the disease has not been prevented. In this study, mRNA expressions and protein analyzes of some signal molecules that we think play a role in the pathogenesis of pterygium were determined. In this study, ICAM-1, ICAM-2, ICAM-3, PTEN, TPTE, MAPK1, MAPK3, MAP2K1, MAP2K2, BAX, BCL2, EZR, RDX, MSN, LIMK1, LIMK2, CFL1, CFL2, NOS1, NOS2, NOS3 mRNA expressions of a total of 21 proteins, including pterygium tissues from 59 patients and normal conjunctival tissues obtained from the same patient group, were determined by Real Time PCR (RT-PCR) method. In addition, protein expression levels of ICAM-2 and ICAM-3 were analyzed using Western blot technique and immunohistochemical methods, and the results were compared with each other. Of the 59 patients participating in the study, 29 (49.2%) were male and 30 (50.8%) were female. The mean age was 54.17±16.98 (range 21-76). According to the data obtained by RT-PCR method, pterygium and normal conjunctival tissues were determined as ICAM-1, ICAM-2, ICAM-3, PTEN, MAPK1, MAPK3, MAP2K1, BAX, BCL2, EZR, RDX, MSN, LIMK1, LIMK2, CFL1, CFL2, NOS1, NOS2, NOS3 a statistically significant difference was found between gene expression levels. A significant increase in TPTE and NOS3 mRNA expressions was detected in primary and recurrent pterygium tissues compared to the control group. There was no statistically significant difference in MAP2K2 gene expression level when compared with the control group. Western blot and immunohistochemical analysis showed that ICAM-3 might be upregulated during pterygium formation (P=0.0152). Although there was a tendency for ICAM-2 upregulation in pterygium tissue, this did not reach a statistically significant level (P=0.1041). This study shows that; although there is an increase in gene expression levels of molecules that contribute to many signaling pathways in primary and relapsed pterygium tissue, the significant increase in TPTE and NOS3 is remarkable. Further studies are recommended in order to use these molecules as pharmaceutical targets.