Premenopozal dönemde düzenli yapılan pilates zumba egzersizleri ile aralıklı oruç diyetinin vücut kompozisyonu ve lipid profiline etkisi
The effect of regular pilates zumba exercises and intermittent fasting diet on body composition and lipid profile in the premenoposal period
  1. Tez No: 700244
  2. Yazar: SERAY UYGUN DİKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilimsel diyet ve egzersiz programlarının birlikte uygulanması en etkili obezite tedavi yöntemlerindendir. Ancak egzersiz ve diyet programlarının çeşidi tedavide farklı sonuçlar ortaya koyar. Aralıklı oruç diyeti ile birlikte uygulanacak olan pilates zumba egzersizlerinin obezite tedavisinde etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı; premonopozal dönemde düzenli yapılan pilates zumba egzersizleri ile aralıklı oruç diyetinin vücut kompozisyonu ve lipid profiline etkilerini incelemektir. Araştırmaya beden kitle indeksi 25-34,9 arası olan 45 kadın katılmıştır. Katılımcılar 15'er kişi 3 gruba ayrılmıştır. Gruplar rastgele seçimle yapılmış olup, her bir bireyin 3 gruba da girme olasılığı eşitlenmiştir. Her grupta toplamda 300 kkal kalori açığı oluşturulmuştur. 1.Deney grubu sadece aralıklı oruç diyetinin 16:8 metodunu uygulamıştır. 2. Deney grubu sadece pilates-zumba egzersizlerini uygulamıştır.3.Deney grubu hem aralıklı orucun 16:8 metodunu uygulayıp hem de pilates – zumba egzersizlerini uygulamış olup, bu grupta kalori açığının 150'si aralıklı oruç, 150'si ise pilates zumba egzersizlerinden oluşturuldu. Katılımcılara 9 hafta diyet ve egezersiz programı uygulandı. Program öncesi ve program sonrası katılımcılardan lipid profilllerini belirlemek için sabah açlıkta kan örnekleri alındı. Ayrıca vücut kompozisyonları biyoelektirk impedans yöntemi ile ölçüldü.3 deney grubunda da total kolesterol ve LDL kolesterolde istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı (p0.05). Vücut ağırlığı ve vücut yağ kütlesi 3 deney grubunda da istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmış (p0.05). Vücut ağırlığı, vücut yağsız kütle, bel çevresi, toplam kolestrol ve Trigliserid ve LDL kolestrol değişimlerinde en önemli etki aralıklı oruç + Pilates zumba egzersiz grubunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Combining a scientific diet and exercise programs is one of the most effective obesity treatment methods. However, the type of exercise and diet programs show different results in treatment. The effects of pilates-zumba exercises combined with the intermittent fasting diet in the treatment of obesity are not known. The aim of this study is to examine the effects of regular pilates-zumba exercises and intermittent fasting on body composition and lipid profile in the premenopausal period. Forty-five women with a body mass index of 25-34.9 participated in the study. Participants were divided into 3 groups, with 15 participants in each. The groups were randomly selected and the probability of each individual entering all 3 groups was equalized. A total of 300 kcal calorie deficit was created in each group. Experimental group 1 applied only the 16:8 method of intermittent fasting. Experimental group 2 applied only pilates-zumba exercises. Experimental group 3 applied both the 16:8 method of intermittent fasting and pilates - zumba exercises. In addition, the calorie deficit in this group was composed of 150 intermittent fasting and 150 pilates zumba exercises. The diet and/or exercise program was applied to the participants for 9 weeks. Before and after the program, fasting blood samples were taken from the participants in the morning to determine their lipid profiles. In addition, body compositions were measured by the bioelectrical impedance method. It was observed that there was no statistically significant decrease in total cholesterol and LDL cholesterol in the 3 experimental groups (p0.05). Body weight and body fat mass decreased statistically in all 3 experimental groups (p0.05). The most significant effect on body weight, body lean mass, waist circumference, total cholesterol and Triglyceride and LDL cholesterol changes was seen in the intermittent fasting + Pilates zumba exercise group.