Suriyeli sığınmacı çocuklar ile Türk çocukların fiziksel aktiviteye katılım motivasyonunun araştırılması
Investigation of the motivation of participation in physical activity of Syrian refugee children and Turkish children
- Tez No: 700245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11-13 yaş ve üzeri yaş grubu Suriyeli sığınmacı çocuklar ile Türk çocuklarının fiziksel aktiviteye katılım motivasyon düzeylerinin yaş, cinsiyet ve uyruk değişkenlerine göre incelenmesidir. Araştırmaya 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda Kahramanmaraş ilinde 11-13 yaş ve üzeri Ortaokul öğrenciler arasından rastgele olarak seçilen 570 erkek ve 545 kadın olmak üzere toplam 1115 öğrenci katılmıştır. Bu ankete katılanların 655'i Türk öğrenci ve 460'ı Suriyeli öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Tekkurşun Demir ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen 3 boyutlu, toplam 16 maddeden Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği (FAKMÖ) kullanılmıştır. Anketler online ve yüzyüze olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Standart sapma, aritmetik ortalama, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Post-Hoc testlerinden (Tukey HSD) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the motivation levels of Syrian refugee children aged 11-13 and above and Turkish children to participate in physical activity according to age, gender and nationality variables. In the 2020-2021 academic year, a total of 1115 students, 570 male and 545 female, randomly selected from secondary school students aged 11-13 and above in Kahramanmaraş province participated in the research. Of the participants in this survey, 655 are Turkish students and 460 are Syrian students. In the study, the 3-dimensional Motivation Scale for Participation in Physical Activity (FAKMÖ), which consists of 16 items in total, developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu (2018) was used as a data collection tool. Questionnaires were administered online and face-to-face. SPSS package program was used in the analysis of the data. Standard deviation, arithmetic mean, t test for independent samples, one-way analysis of variance (ANOVA), Post-Hoc tests (Tukey HSD) were used.