COVID-19 pandemi sürecinde evde bakım/tedavi gören 65 yaş üstü bireylerin beslenme ve sarkopeni durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition and sarcopenia status of individuals over 65 years of age receiving homecare/treatment during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 700341
  2. Yazar: AYŞE NUR SEVENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
COVID-19 pandemi ilan edildiğinden bu yana etken olan virüsün pek çok varyantı tespit edilmiştir. Yeni varyantların hızlı yayılım göstermesi, özellikle bakıma muhtaç yaşlılar gibi savunmasız popülasyonları etkilemiştir. Süreç yönetiminde bulaş riskini önlemek adına pek çok strateji geliştirilmiş ancak alınan önlemler, uzun vadede bir takım olumsuzluklar ile de karşılaşılabileceğini gözler önüne sermiştir. Yapılan bu araştırmada, pandemi sürecinde evde bakım/tedavi gören 65 yaş ve üstü bireylerin beslenme ve sarkopeni durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Beyoğlu ilçesinde ikamet eden gönüllü 62 yaşlı bireye (30 kadın, 32 erkek) ait verilerle gerçekleştirilen bu araştırmada; bazı demografik özellikler, sağlık ve beslenme bilgileri sorgulanmış, antropometrik ölçümler alınmış ve güncel GLIM kriterleri ile malnütrisyon, EWGSOP2 algoritması ile de sarkopeni durumu değerlendirilmiştir. Yaş ortancası 72 yıl (65-95 yıl) olan katılımcıların; %48,4'ü (n=30) kadın, %51,6'sı (n=32) ise erkektir. Katılımcıların %12,9'unun (n=8) malnütrisyonlu; %29'unun (n=18) olası sarkopeni ve %3,2'sinin (n=2) şiddetli sarkopenisi olduğu saptanmış ve cinsiyete göre ölçek sonuçları arasında önemli bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Since the COVID-19 pandemic was declared, many variants of the responsible virus have been identified. The rapid spread of new variants has affected vulnerable populations such as the elderly people in need of care the most. Many strategies have been developed to prevent the risk of transmission in the process management, but the measures taken have shown that a number of disadvantages may also be encountered in the long term. The aim of this study is to evaluate the nutritional and sarcopenia status of individuals aged 65 and older who were receiving homecare/treatment during the pandemic process. In this study, with the data of 62 volunteer elderly individuals (30 female, 32 male) residing in the Beyoglu district, some demographic characteristics, health and nutrition knowledge was questioned, anthropometric measurements were taken and the current malnutrition was evaluated with GLIM criteria, and sarcopenia status was evaluated with the algorithm EWGSOP2. The median age was 72 years (65-95 years), 48.4% (n=30) were female and 51.6% (n=32) were male. It was determined that 12.9% (n=8) of the participants were malnourished; 29% (n=18) had probable sarcopenia and 3.2% (n=2) had severe sarcopenia (p>0.05).