Porselen laminate veneer restorasyonlarda farklı yaklaşımların klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of different approaches to porcelain laminate veneers restoration
  1. Tez No: 700359
  2. Yazar: VEYSEL FISTIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada 52 adet laminate veneer dijital olarak keynote programı ile tasarlandı. 52 adet adet diş ise geleneksel olarak kompozit ile restore edilerek tasarlandı. Tasarımlardan önce hastaları fotoğrafları ve sonrasında rutin provalar yapıldıktan sonra laminalar simante edildi. Laminaların 1 aylık klinik takipleri yapıldı. Bu çalışmada, laminaların tasarımları, hasta memnuniyeti, anterior restorasyon sayısı ve anteriordan görünür kontak sayısı değerlendirildi. Çalışmamızda Student's t testi, Shapiro-wilk testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Geleneksel dijital tasarım yöntemi arasında hasta memnuniyeti açısından istatistiksel bir fark bulunmadı (p=0,386) Her iki tasarım grubu arasında restorasyon memnuniyeti arasında istatistiksel bir fark bulunmadı (p=0,893) Gruplar arasında görünen kontak sayısında anlamlı fark bulunmadı. Gruplar arasında anterior restorasyon sayısında anlamlı fark bulunmadı. Çalışmanın Önemi; Klinik bir araştırma olması, Porselen laminate veneer restorasyonlar öncesi tasarım tekniğinin final restorasyon açısından hasta memnuniyetine bir etkisinin olmaması. Geleneksel tasarım yöntemlerinin çok popüler ve yüksek maliyetli olan dijital tasarım yöntemleriyle eş değer sonuçlar vermiş olması yönüyle klinik önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, 52 laminate veneers were designed digitally with the keynote program. 52 teeth were traditionally designed by restoring with composite. Before the designs, the patients were photographed and after routine rehearsals, the laminates were cemented. 1-month clinical follow-up of the laminates was performed. In this study, the design of the laminae, patient satisfaction, the number of anterior restorations and the number of contacts visible from the anterior were evaluated. Student's t test, Shapiro-wilk test and Mann-Whitney U test were used in our study. There was no statistical difference between the traditional digital design method in terms of patient satisfaction (p=0.386) There was no statistical difference between the restoration satisfaction between the two design groups (p=0.893). There was no significant difference in the number of visible contacts between the groups. There was no significant difference in the number of anterior restorations between the groups. Importance of the Study; Being a clinical study, the design technique before porcelain laminate veneer restorations has no effect on patient satisfaction in terms of final restoration. It is clinically important that traditional design methods yield equivalent results with very popular and high-cost digital design methods.