TRT müzik kanalında yayınlanan Türk halk müziği ve Türk sanat müziği programlarının dinler kitleleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A study of the audience of Turkish folk music and Turkish art music programs on TRT music channel
  1. Tez No: 700360
  2. Yazar: MENDERES ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ZEYNEP GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada TRM Müzik Kanalı'nda Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği dinlerkitlelerinin müzik tercihleri çerçevesinde karşılaştırmalı ve çok boyutlu bir biçimde incelenmesi amaçlanmıştır. Tezin temel hedefi, TRT Müzik dinler kitlesinin müzik türü tercihlerinde hangi unsurların etkisi olduğunun belirlenmesiyle birlikte müzik türüne göre bu etkenlerin farklılaşıp farklılaşmadığının tespit edilmesi şeklinde belirlenmiştir. Araştırmada yöntem olarak niteliksel araştırma yöntemlerine başvurulmuştur. Bu doğrultuda, TRT Müzik Kanalı'nda yayınlanan Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği programları ele alınıp seçilen iki program ayrıntılı olarak incelenerek, bu programlara dinleyici olarak iştirak eden katılımcılarla gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar sonucu katılımcı görüşleri saptanmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar bağlamında; müzik tercihi noktasında her iki müzik türünde de aile etkisinin belirgin bir biçimde kendini gösterdiği saptanmıştır. Öte yandan toplumsal geçmişin, geleneklerin ve kültürel birikimlerin müzik yoluyla aktarıldığı ve bu hususların müzik tercihinde de belirleyici bir etkiye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bireylerin müziğe anlam yükleme ve bu anlam doğrultusunda müzik tercihi oluşturma eğilimlerinin varlığı da tespit edilmiştir. Ayrıca, müzik yayını yapılan medya mecrasının, müzisyenlerin, icracıların ve enstrümanların da müzik tercihlerine etki ettiği açığa çıkarılmıştır. TRT Müzik yayınları bağlamında hem Türk Halk Müziği hem Türk Sanat Müziği'nin dinleyiciler için farklı açılardan önem teşkil eden türler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the audience of Turkish Folk Music and Turkish Classical Music based on their music preferences. The main objective of the thesis is to determine which factors affect the music genre preferences of the TRT Music audience and determine whether these factors differ according to the music genre. I employed qualitative research methods in the research. In this direction, I discuss the Turkish Folk Music and Turkish Classical Music programs broadcast on TRT Music Channel, and I analyze the two selected programs in detail. Also, I determined participant opinions as a result of in-depth interviews with the listeners in these programs. In the context of the research results, in terms of music preference, it has been determined that the family effect manifests itself clearly in both music genres. On the other hand, I concluded that the social background, traditions, and cultural accumulations are transferred through music, and these issues have a significant effect on music preference. In addition, I determined that individuals tend to attribute a meaning to music and create a music preference in line with this meaning. In addition, this study revealed that the broadcasting media, musicians, performers, and instruments also significantly affect their music preferences. Based on TRT Music broadcasts, I acknowledged that Turkish Folk Music and Turkish Classical Music are important genres for listeners from different perspectives.