Sagittal split ramus osteotomisinde kullanılan farklı fiksasyon tekniklerinin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılması
Comparison of different fixation techniques used in sagittal split ramus osteotomy with three-dimensional finite element analysis
- Tez No: 700388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN NEDA HASANOĞLU ERBAŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
SSRO, ortognatik cerrahide mandibulaya sıklıkla uygulanan yöntemlerden birisidir. SSRO uygulanmasının ardından fiksasyon sağlanması amacıyla en çok kullanılan tekniklerden birisi miniplak sistemleridir. SSRO operasyonlarının başarısını arttırmak amacıyla birçok miniplak tasarlanmış ve kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, SSRO'nun fiksasyonunun stabilizasyonuna ilişkin biyomekanik unsurları değerlendirerek güvenli bir fiksasyon tekniği belirleyebilmektir. SEA yöntemi ile oluşturulan üç boyutlu mandibula modellerine SSRO uygulanmasının ardından distal segment 10 mm ilerletildi. Segmentler 4 delikli düz miniplak, 4 delikli eğimli miniplak, 6 delikli düz miniplak, 6 delikli eğimli miniplak, yeni tasarımla oluşturulan kırlangıç düz miniplak ve kırlangıç eğimli miniplak ile fikse edildi. Modellere ısırmayı simüle edecek şekilde çiğneme kaslarından kuvvet uygulandı. Fiksasyon sistemleri ile kemikte oluşan stresler ve segmentler arası yer değiştirme miktarları değerlendirildi. Kırlangıç miniplaklarda diğer miniplaklara göre daha yüksek maksimum stres değerleri bulundu. Vidalarda oluşan streslerde; en az stresin kırlangıç miniplakların fiksasyonunda kullanılan vidalarda oluştuğu görüldü. Kortikal ve spongiöz kemikte oluşan streslerde ise kırlangıç miniplakların kullanıldığı modellerde daha az stres oluştuğu gözlendi. Ayrıca segmentler arasında oluşan yer değiştirme miktarları değerlendirildiğinde; en az yer değiştirmenin kırlangıç miniplaklar ile fikse edilen modellerde olduğu bulundu. Kırlangıç miniplakların, SSRO operasyonlarında rutin olarak kullanılan 4 delikli ve 6 delikli miniplaklara göre kemik dokuya daha az stres ilettiği, daha stabil olduğu ve değerlendirilen teknikler arasında en başarılı fiksasyon tekniği olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Sagittal Split Ramus Osteotomy (SSRO) is one of the methods frequently applied to the mandible in orthognathic surgery. Most used technique for fixation after SSRO is miniplate systems. Various miniplates have been designed and used to increase the success of SSRO operations. The aim of this study is to determine a safe fixation technique by evaluating the biomechanical agents related to the stabilization of SSRO fixation. After SSRO was applied to three-dimensional mandible models that created by Finite Element Analysis method, the distal segment was advanced 10 mm. Segments were fixed with 4-hole straight miniplate, 4-hole curved miniplate, 6-hole straight miniplate, 6-hole curved miniplate, the new design martin straight miniplate and the martin curved miniplate. Forces were applied to the models from the mastication muscles to simulate bite. The stresses in the mandible and fixation systems and the amount of displacement between the segments were evaluated. Higher maximum stress values were found in the martin miniplates compared to other miniplates. Stress in screws; it was observed that the least stress occurred in the screws used in the fixation of the martin miniplates. In stresses occurring in the cortical and spongious bones, less stress was observed in the models using the martin miniplates. In addition, when the displacement amounts occurring between segments are evaluated; it was found that the least displacement was in models fixed with martin miniplates. Based on the results of this study, using the new design martin miniplates are the most successful fixation technique among the evaluated techniques and compared to the 4-hole and 6-hole miniplates that routinely used in SSRO operations, the less stress deliver to the bone, the more stable it gets.