458 numaralı Ankara Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu (H. 1327–M.1 909)
The numbered 458 Ankara Şeri'yye Sicili evaluation and transcription (H. 1327 – M. 1909)
  1. Tez No: 700419
  2. Yazar: FAHRETTİN GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. EFKAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nde kadılar tarafından mahkeme kayıtlarının ve resmi evrakların suretlerinin günlük olarak tutulduğu defterlerdir. Osmanlı Devleti'nde merkez ve taşrada her tabakadan insanlar arasındaki hukukî ilişkilere dair kayıtları içeren bu defterler şehrin sosyal dokusuna, ekonomik, kültürel yapısına dair zengin bilgi içermektedir ve Osmanlı tarihini aydınlatan en önemli kaynak eserlerdendir. Bu çalışmada Ankara Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Milli Kütüphane envanterine kayıtlı 458 Numaralı Ankara Şer'iyye Sicili (H.1327/M. 1909) incelenerek, belirtilen yıla ait Ankara'nın ekonomik, sosyal, idari ve kültürel hayatının aydınlatılmasını sağlamak ve şehir tarihi araştırmalarına katkıda bulunmak amacıyla transkripsiyon, tahlil, tasnif ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sharia registers (or court records) are daily registers of court records and legal document which records by muslim judge in the Ottaman Empire. These registers contains rich information about social pattern, economic and cultural structure of cities and legal relationship between people of all strata that is the most important source which illuminates ottoman history. In this study, was examined that Ankara sharia registers no 458 registered in Presidential State Archives Office Ankara national (H. 1327 / M. 1909) has been transcribed, analyzed and classified to contribute to the illumination of the administrative, social, cultural and economic life of Ankara in stated date.