Mesane otoaugmentasyonunda detrusor myotomi
Detrusor myotomy in bladder autoaugmentation
  1. Tez No: 70057
  2. Yazar: İLHAMİ SÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Mesane augmentasyonunun amaçlan içersinde yeterli kapasite ile düşük depolama basıncına elektrolit dengesizliği olmaksızın ve operasyona ait minimal morbidite ile ulaşmak yer almaktadır. Günümüzde otoaugmentasyon mesane augmentasyon yöntemleri arasında sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada detrusor kasında sirküler bir insizyonla geniş mukozal divertikül oluşturulması prensibine dayalı yeni otoaugmentasyon tekniği uygulanmıştır. Yirmi adet New Zealand cinsi erkek tavşan iki eşit gruba ayrılarak 1.gruba klasik yöntem ile otoaugmentasyon uygulanırken, 2. gruba yeni otoaugmentasyon yöntemi uygulanmıştır. Tüm olgular pre - postoperatif dönemde ürodinamik ve üroradyolojik olarak takip edilmiştir. Yeni otoaugmentasyon tekniğinin uygulandığı grupta yaklaşık olarak % 40, klasik otoaugmentasyon grubunda ise % 32 düzeyinde mesane kapasitesinde artış sağlanmıştır. Her iki grupta da kapasite artışı preoperatif değerlerden istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. LPP, BIP, komplians gibi ürodinamik parametrelerde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Oluşturulan divertikülün histopatolojik incelemesinde divertikülün üroepitel ve birkaç kas lifi ile kaplandığı gözlenmiştir. Radyolojik, patolojik ve ürodinamik incelemeler sonucu klasik ve yeni otoaugmentasyon yöntemi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ancak yeni uygulanan tekniğin mesane kapasitesini artırmada klasik yönteme oranla daha etkili olduğu gözlenmektedir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETRUSOR MYOTOMY IN BLADDER AUTOAUGMENTATION The goals of bladder augmentation include developing adequate storage capacity, low storage pressure, storage without electrolyte abnormalities and minimal operative morbidity. In the last years, autoaugmentation is widely used procedure to augment the bladder. We describe a different autoaugmentation method of reliably creating a diffuse circular bulge or diverticulum by incising detrusor muscle while leaving bladder epithelium intact. Twenty New Zealand male rabbit have undergone autoaugmentation of whom 10 have new technique bladder autoaugmentation. Urodynamic and radiologic investigations were performed in all cases pre and postoperatively. Functional bladder capacity was increased approximately % 40 in the new group and % 32 in the classical augmentation group. Bladder capacity increase is statistically significant from the preoperative values (p=0.005). Other urodynamic parameters such as LPP, BIP, Compliance were statistically indifferent in both groups. Histopathologic examination of the diverticular area showed a few muscle fibers with urothelial lined diverticulum. There was no statistical significance between classic and new autoaugmentation techniques with respect to radiologic, pathologic or urodynamic outcome. But new technique seems more effective in increasing bladder capacity. 33