Tıkanma sarılıklı hastalarda bakteriyel translokasyon
Bacterial translocation in the patients with obstructive jaundice
- Tez No: 70058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞAKRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
77 ÖZET Bu prospektif klinik çalışmada tıkanma sanlıklı hastalarda bakteriyel translokasyon ile karaciğer fonksiyonları ve karaciğerde oluşan histopatolojik değişiklikler araştırıldı. Deneysel tıkanma sarılığında bakteriyel translokasyon gelişimi pekçok çalışmada gösterilirken, biz çalışmayı klinik tıkanma sarılığı gelişmiş hastalarda planladık. Bu amaçla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğine Ocak 1996 - Aralık 1997 tarihleri arasında tıkanma sardığı tanısıyla başvuran 36 hasta çalışma grubuna dahil edildi. Karaciğer ve dış safra yollarında tıkayıcı hastalığı olmayan üst abdominal benign hastalıkları nedeniyle laparotomi geçiren 14 hasta ise kontrol grubu olarak belirlendi. Hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde serum bilirubin, alkalen fosfataz, AST, ALT ve albumin düzeyleri çalışıldı. Laparotomi sırasında safradan ve mezenterik lenf nodlarından aerob ve anaerob kültürler için safra ve doku örnekleri alındı. Histopatolojik inceleme için de karaciğer biyopsisi yapıldı. Hem çalışma hem de kontrol gruplar için tüm parametreler ayrı ayrı çalışıldı ve sonuçlar karşılaştırıldı.78 Tıkanma sanlıklı hastalarda preoperatif ve postoperatif serum bilirubin, alkalen fosfataz, AST, ALT düzeyleri kontrol grubundan yüksek bulunurken, serum albumin düzeyi düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In this prospective clinical study, bacterial translocation, hepatic function and hepatic histopathological alterations were investigated. Although bacterial translocation has been proved to develop experimentally in a numerous studies, we planned to determine it clinically. For this purpose, at the Department of General Surgery of Medical Faculty of Erciyes University, between January 1996 and December 1997, 36 patients diagnosed of obstructive jaundice were studied. On contrast 14 patients without any hepatic or extrahepatic obstructive diseases but with upper abdominal benign diseases were considered as control group. In patients, levels of bilirubin, alkalen phosphotase (AP), AST, ALT and albumin were studied both preoperatively and postoperatively. At the time of surgery, when abdomen was opened, samples of bile was taken for culture and incisional biopsy from MLN was made for microbiological culture. In addition a wedge biopsy from liver was also made to evaluate histopathological80 alterations within liver. For bothstudy group and control group, all parameters were studied respectively and results were compared. In patients with obstructive jaundice, levels of bilirubin, AP, AST, ALT were found to be higher both preoperatively and postoperatively than control group, however levels of albumin was lower. The rate of bacterial growth in MLN cultures was statistically higher in patients with jaundice than in those of control group (P %10mg and < %10mg. There was no significant difference between two groups for cultures of MLN and bile. Serious histopathological changes were found in liver biopsies of study groups. The microscopy of liver was normal in control group. As a result of this study we conclude, bacterial translocation to MLN is a significant morbidity factor in patients with clinicaly obstructive jaundice. Bacterial translocation to the MLN is not dependent on the degree of jaundice. Serious histopathological changes were verified in liver biopsies in jaundiced patients.