Eser sahibinin mali haklarının devrine ilişkin hukuki işlemler
Legal transactions concerning the transfer of the owner's financialrights in Intellectual Property Law
- Tez No: 700578
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÖZEROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ufuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezimiz giriş ve sonuç bölümleri hariç iki bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde, fikri mülkiyet konusunu, fikri ve sanatsal eserler açısından eser kavramını ve eserin taşıması gereken koşulları incelenmiş ve eser sahibinin sahip olduğu sanat eseri nedeniyle edindiği yasal hakları incelenmiş ve açıklanmıştır. İkinci bölümde, konumuzun ana konusu ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Eser sahibi, esere sahip olmasının yanında ayrıca esere yönelik belirli hak ve yetkilere de sahip olmaktadır. Bu sebeple bu bölümde, eser sahibinin mülkiyetinde bulunan eser nedeniyle kendisine verilen haklar kapsamında bulunan mali haklar hakkında yapabileceği yasal işlemler ve bu mali hakların mirasa nasıl dahil edildiği incelenmiştir. Ayrıca, sahip olunan mali haklara tecavüz halinde uygulanabilecek yasal davalar da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis has contains two chapters without the introduction and conclusion parts. In the first chapter, we studied the subject of intellectual property, the concept of the work in terms of intellectual and artistic works, and the conditions that the work should bear. Also we discussed and explained the legal rights that the owner acquired due to the artistic work. In the second chapter, the main issue of our subject is discussed in detail. Although the owner of the work has the work, he/she also has certain rights and authority on the work. Because of these we studied in this chapter about the legal proceedings that the owner of the work can make regarding the financial rights within the scope of these rights given to him/her on his/her work, and how these financial rights included in the heritage can be obtained. In addition, legal cases that can be applied in case of rape against the financial rights owned by the owner are specified.