Effects of toxic emotional experiences and perceived organizational support on positive work behaviors and withdrawal behaviors
Toksik duygusal deneyimler ve algılanan örgütsel desteğin olumlu iş davranışları ve geri çekilme davranışları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 700577
  2. Yazar: OROU ISSIAKA SOUNON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, olumlu ve olumsuz duygulanım, toksik duygusal deneyimler alt boyutlarının (psikolojik olarak tekrarlayan, bağlantıyı koparan, tüketen) ve algılanan örgütsel desteğin işyeri davranışları (olumlu iş davranışları, psikolojik ve fiziksel geri çekilme davranışları ve muhalif iş davranışları) üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Ayrıca toksik duygusal deneyimlerin cinsiyet ve yaş gibi demografik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir. Benin Cumhuriyeti'ndeki kamu ve özel kuruluşlardaki kişilere yönelik nicel araştırma yapılmıştır. Watson, Clark ve Tellegen'in (1988) PANAs Ölçeği, Kiefer ve Barclay'in (2012) Toksik Duygusal Deneyimler Ölçeği, Eisenberger, Huntington, Hutchinson ve Sowa'nın (1986) Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Lehman ve Simpson'ın (1992) İş Davranışları Ölçeği veri toplamak için kullanılmıştır. Ankete toplam 306 çalışan (132 kadın, 174 erkek) katılmıştır. Sonuçlara göre kadın çalışanlar daha fazla toksik duygu yaşamaktadır. Sonuçlar ayrıca toksik duygusal deneyim ile algılanan örgütsel destek, psikolojik geri çekilme davranışı ve muhalif iş davranışı arasında düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon sonuçları, yalnızca psikolojik olarak yinelenen alt boyutunun psikolojik geri çekilme davranışlarını yordadığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, olumlu duygulanım, psikolojik olarak yinelenen alt boyut ile azalan algılanan örgütsel destek, olumlu iş davranışlarını ve fiziksel geri çekilme davranışlarını yordamaktadır. Dikkat çekici bulgu, toksik duygular yaşayan ve örgütünden daha az destek algılayan çalışanların muhalif iş davranışları sergileyebilmesidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of positive and negative affectivity, toxic emotional experiences sub-dimensions (psychologically recurring, disconnecting, draining) and perceived organizational support on on-the-job behaviors (positive work behaviors, psychological and physical withdrawal behaviors, and antagonistic work behaviors). In addition, it was tested whether toxic emotional experiences differ according to demographical factors such as gender and age. Quantitative research was carried out targeting people of public and private organizations in Benin Republic. Watson, Clark, and Tellegen's (1988) The PANAs Scale, Kiefer and Barclay's (2012) Toxic Emotional Experiences Scale, Eisenberger, Huntington, Hutchinson, and Sowa's (1986) Perceived Organizational Support Scale, and Lehman and Simpson's (1992) On-the-Job Behaviors Scale were used for gathering data. A total of 306 employees (132 females, 174 males) participated in the survey. According to results female employees experience more toxic emotions. The results also showed that there was a low level of significant correlation between toxic emotional experience and perceived organizational support, psychological withdrawal behavior, and antagonistic work behavior. The hierarchical regression results revealed that only psychologically recurring sub-dimension predicts psychological withdrawal behaviors. In addition to this, positive affect, psychologically recurring sub-dimension together with diminished perceived organizational support predict positive work behaviors, and physical withdrawal behaviors. The remarkable finding is that employees who experience toxic emotions and perceive less support from their organization may exhibit antagonistic work behaviors.