Gündelik hayat sosyolojisi bağlamında kadın günleri: Akşehir örneği
Women's days in the context of everyday life sociology: The case of Akşehir
  1. Tez No: 700580
  2. Yazar: AYŞEGÜL İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gündelik hayatta kadınların sosyalleşmek için oluşturdukları sosyal gruplardan birisi de kadın günü gruplarıdır. Kadın günleri sosyalleşmeyi sağlamanın dışında, benliği sunma, toplumsal ritüellerin devam etmesini sağlama, maddi birikim elde etme, gündelik hayatın sıkıcılığından çıkarak deşarj olma gibi imkânlar da sağlamaktadır. Bu çalışma, kadın günlerinin kadınların gündelik hayatındaki yerine odaklanmaktadır. Çalışmada kadınların kadın günlerinde benliklerini nasıl sunduklarına, kadın günlerinin kendine has ritüellerine ve sohbet konularına, kadın günlerinde sosyal medya kullanımına ve gösterişçi tüketimin örneklerine yer verilmiştir. Çalışmada kadın günleri bir“alan açma”girişimi olarak da ele alınmıştır. Ayrıca kadın günlerine katılım sağlamanın gündelik hayatta kadınlara hangi alanlarda avantaj sağladığı konusu üzerinde de durulmuştur. Araştırma Konya ilinin Akşehir ilçesinde iki farklı kadın günü grubuna katılımlı gözlem yapılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımlı gözlem sonucunda kadın günlerinin kadınların gündelik hayatında çok önemli bir konuma sahip olduğu görülmüştür. Özellikle ev hanımı olan kadınların sosyalleşme ihtiyaçlarını kadın günleri sayesinde büyük ölçüde giderdikleri görülmüş, kadınların günler sayesinde kendilerine yeni bir yaşam alanı açtıkları anlaşılmıştır. Bu bağlamda kadın günlerinde günlere has bir dil geliştirildiği, günlerde benliğin sunumunun gösterişçi tüketim, ekonomik sermaye gibi göstergelerle desteklendiği ve günlerin bir sosyal grup olarak özellikle çalışmayan kadınlar açısından önemli bir boş zaman etkinliği olduğu keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the social groups that women create to socialize in everyday life is women's day groups. In addition to socializing women's days, women's days also provide opportunities such as presenting the self, ensuring the continuation of social rituals, obtaining material accumulation, and being discharged from the boringness of everyday life. This study focuses on the place of women's days in women's daily lives. The study included how women present their self in women's days, the unique rituals and conversational topics of women's days, the use of social media in women's days and examples of pretentious consumption. In the study, women's days were also considered as an attempt to“open up space.”In addition, the issue of what areas of advantage participation in women's days gives women an advantage in everyday life has been emphasized. The research was carried out by participating in two different women's day groups in Akşehir district of Konya province. As a result of the participating observation, it was seen that women's days have a very important position in women's daily life. It has been seen that women, especially housewives, have largely addressed their socialization needs thanks to women's days, and it is understood that women open up a new living space for themselves thanks to the days. In this context, it has been discovered that a language unique to the days is developed in women's days, that the presentation of the self in the days is supported by indicators such as vanity consumption, economic capital, and that the days are an important leisure activity especially for women who do not work as a social group.