Examination of the cotton manufacturing firms in Adana to be ready for the transition to industry 4.0
Adana'daki pamuk imalat firmalarının endüstri 4.0' a geçiş için hazır olma durumunun incelenmesi
  1. Tez No: 700581
  2. Yazar: MERVE ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BABEK ERDEBİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojideki son gelişmeler, tüketicilerin değişen beklentileri, üretimdeki verimliliğin azalması, ürün kalitesinin arttırılmasının istenmesi ve değişen koşullar sebebiyle imalat firmaları mevcut ve ortaya çıkması beklenen sorunlarına çözüm arayışına girmişlerdir. Gecikme, stok ve boşa harcanan kaynak sorunları gün geçtikçe daha büyük problemlere yol açmaya başlamıştır Firmalar mevcut teknolojilerinin sorunlarını çözecek kapasiteye sahip olmadıklarının farkındadır. Bu sebeple firmalar, bir işin başlangıcından son aşamasına kadar tüm süreçleri kapsayan Endüstri 4.0 'a yönelmiştir. Endüstri 4.0 stratejisi ile üretim süresi, maliyet, kullanılan enerji ve hammadde ihtiyacı azaltılırken verimlilik ve kalitenin arttırılması hedeflenmektedir. Endüstri 4.0' a geçiş sırasında firmalar zorluklarla karşılaşmaktadır. Endüstri 4.0 ile firmalar geleneksel üretimi bırakıp dijital teknoloji ile üretime geçmektedir. Endüstri 4.0' geçmek için firmaların başarılı bir plan oluşturmaları, karşılaşılacak engelleri belirlemesi, çalışanlarını eğitmesi, yetenekli insanları işe alması ve dijital yönetimini geliştirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Adana'daki pamuk imalat sektöründe çalışan uzmanlara 9 ana kriterden oluşan bir anket yapılmıştır. Anket verilerinin güvenirlikleri test edildikten sonra Sezgisel Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Adana'daki pamuk imalat firmalarının Endüstri 4.0 modeline geçiş için hazır olma durumu incelenmiş aynı zamanda firmaların modele geçiş aşamasında karşılaşacağı zorluklar ve eksik yönlerine değinilmiştir. Bu tez çalışmasının Endüstri 4.0 modeline geçecek firmalar için yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Manufacturing companies are looking for solutions to their current and expected problems due to the latest developments in technology, changed expectations of consumers, decreased productivity in production, changed conditions and demanding to increase product quality. Delay, stock and wasted resource problems started to cause bigger problems day by day. Companies are aware that they do not have the capacity to solve the problems of their current technologies. For this reason, companies have turned to Industry 4.0, which covers all processes from the beginning to the final stage of a business. The Industry 4.0 strategy aims to reduce production time, cost, energy and raw material requirements while increasing productivity and quality. Companies face difficulties during the transition to Industry 4.0. With Industry 4.0, companies leave traditional production and go into production with digital technology. To pass Industry 4.0, companies need to create a successful plan, identify barriers to be faced, train their employees, hire talented people and improve their digital management. In this study, a survey consisting of 9 main criteria was conducted for experts working in the cotton manufacturing sector in Adana. After testing the reliability of the survey data, they were evaluated using the Intuitionistic Fuzzy TOPSIS method. As a result, the readiness of cotton manufacturing firms in Adana for the transition to Industry 4.0 model was examined, as well as the difficulties and deficiencies that firms will face during the transition to the model. This thesis study is intended to be a guide for companies that will switch to Industry 4.0 model.