Deneysel karaciğer iskemisinde Dimetilsülfoksid'in etkileri
The Effects of Dimethylsulfoxide in liver ischemia
  1. Tez No: 70059
  2. Yazar: ERTUĞRUL KAFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma Aralık 1996-Mayıs 1997 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi'nde (DEKAM) yapıldı. Amaç: Bu deneysel çalışmada karaciğerde Pringle manevrasının sadece iskemi sürecinde meydana gelen biyokimyasal ve hücresel değişiklikleri ortaya koyup, bunun üzerine bir nonenzimatik serbest oksijen radikal temizleyicisi ve Na+-K+-ATP'az inhibitörü olan DMSO'nun etkileri araştırıldı. Materyal ve metod: Çalışmada ağırlıkları 2350-2550 g arasında değişen 24 adet Yeni Zelanda tipi albino tavşanlar kullanıldı. Herbiri 12 adet tavşandan oluşan çalışma ve kontrol grupları, DMSO verilen ve verilmeyen olarak 6' şar tavşanlık 2 gruba bölündü. Çalışma grubunda 60 dakika Pringle manevrası uygulanırken, kontrol grubunda ise uygulanmadı. Sonuçlar: Çalışmamızda karaciğer iskemisi sonrasında kan glukoz ve karaciğer dokusu glikojen değerlerini anlamlı olarak düşmüş bulundu (p0.05), DMSO verilen grupta AST seviyeleri ise sadece düşüktü (p0.05). GSH-px değerlerinin DMSO verilen iskemi grubunda 30. dakikada yükselip 60.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study was carried out in the Experimental and Clinical Research Center of Erciyes University Medical Faculty between December 1996 and May 1997. Aim: We determined the biochemical and cellular changes arising in liver during the ischemia period of Pringle maneuver and then did research into the effects of DMSO, nonenzymatic oxygen free radical scavenger and Na+-K+- ATPase inhibitor. Material and methods: 24 albino rabbits of New Zealand type weighing 2350-2550 g were used. The experiment consisted of two groups, called study and control. In the study group, Pringle maneuver was applied for 60 minutes, but no application was made in the control group.The study and control groups were divided into two groups of 6 rabbits as those given and not given DMSO. Results: In the ischemia group given DMSO the decrease in the blood glucose values turned into increase after the 30th minute. There was a decrease of 29 % in glycogen values after 60 minute ischemia in the ischemia group not given DMSO, this decrease was 20 % in the ischemia group given DMSO. The increase in LDH and AST levels was not statistically meaningful in the ischemia group given DMSO (p>0.05).