Hadislerde haniflik
Hanifism in hadiths
- Tez No: 700640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla Tevhid akîdesinin en önemli temsilcilerinden biri olan Hz. İbrâhim ile alakalı birçok araştırma yapılmıştır. Hayatı, mücadelesi, peygamberliği v.s. Ancak Haniflik ile ilgili hadisleri derli toplu bir şekilde sunan ve bunlara açıklama getiren bir araştırmaya rastlanılmadı. Dolayısıyla bu yönde böyle bir araştırma ihtiyacı hissedildi. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve kaynaklar ele alınmıştır. Birinci bölümde bu büyük şahsiyetin ana hatlarıyla hayatına değinilmiş, hanîf ve haniflik kavramının tahlili yapılmış, kavramın kökeni, kelime ve ıstılah anlamı incelenmiş, Haniflik inancının kısaca tarihine ve Kur'ân'da bu kavramın geçtiği âyetlere yer verilmiştir. İkinci bölümde haniflik kavramının geçtiği ve İslam öncesi dönemde Hanîf olarak nitelendirilen şahsiyetler ile ilgili temel hadis kaynakları başta olmak üzere güvenilir hadis kaynaklarında yer alan hadisler ele alınmış, bu hadislerle ilgili şerhlere yer verilmiş, hadislerin sıhhat durumu tetkik edilmiştir. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak çalışma sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the name of Allah, the merciful and forgiving Many studies have been done about prophet Abraham, one of the most important representatives of monotheism; about his life, his struggle, his prophecy etc. However we have not found any research that presents hadiths about Hanîfism regularly and explains these hadiths. Therefore we chosed such a research. Our research consists of an introduction and two parts. The subject, purpose, methods and sources of our research are discussed in the introduction part. In the first part, the life of this great personality, the origin of word“Hanîf”, the brief history of the Hanîfism religion attributed to prophet Abraham and the verses in which this notion is mentioned in the Quran are included. In the second part, hadiths in which the notion of Hanîfism is mentioned and the personalities described as Hanifs in the pre-Islamic period especially basic hadith sources which are included in reliable hadith sourses, are discussed and some explanation and commentaries are given about these hadiths. In the conclusion part, our research was completed by making overall assesment.