Enrique Granados'un Valses Poeticos adlı piyano eserinin Konrad Ragossnig'ın gitar uyarlaması ile karşılaştırılması
The comparison of Enrique Granados's piano performance, Valses Poeticos, with Konrad Ragossnig's guitar version
  1. Tez No: 700686
  2. Yazar: ALİ CAN UÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU, ÖĞR. GÖR. FAZIL CEM KÜÇÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Enrique Granados'un piyano için yazdığı Valses Poeticos adlı eseri esas alınarak, Konrad Ragossnig'in gitar uyarlaması, armonik ve form analizine değinmeden nota bazında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Enrique Granados ve Konrad Ragossnig'in hayatı ve eserleri hakkında temel bilgilere yer verilmiştir. Enrique Granados'un kendi edisyonu ve Konrad Ragossnig'in gitar uyarlaması olan eserde, nota yazım programı kullanılarak hem piyano hem de gitar notaları üzerinde karşılaştırma yapılmıştır. Eklenen ve çıkarılan nota sayısı, çıkarılmış ve eklenen akorlar, değiştirilmiş ve süresi değiştirilmiş notalar, başlıkları altında değerlendirmeler yapılmış olup, karşılaştırmadan elde edilen sonuçlar rakamsal veriler ile grafik ve tablo haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the comparison of the notes of Konrad Ragossnig's guitar arrangement without mentioning the harmonic analysis, based on Enrique Granados' work named Valses Poeticos, is examined. Basic information about the life and works of Enrique Granados and Konrad Ragossnig has been given. The guitar arrangement of Konrad Ragossnig, which is Enrique Granados' own manuscript, was rearranged with a note writing program, and the differences were compared by marking the notes of both the piano and the guitar, and then they were graphed and explained in detail.