Orbits in the anti-invariant sublattice of the K3-lattice
K3 örgüsünün ters-değişmez altörgüsündeki yörüngeler
- Tez No: 198976
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ SİNAN SERTÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
üOzetBir X K3 yüzeyi bir Enriques yüzeyini ürttüğunde ürtü dünüşumü K3u u o ugü o u o usü uyüzeyinin ikinci kohomolojisinde bir dürev tanımlar. Ters-değişmezu u gskohomoloji sınıï¬arı bu ürgünün bir altürgüsüdür. Bu tezde bu altürgüo uu o uu u ouişindeki ilkel kohomoloji sınıï¬arının yürünge sayısını tespit ettik. Bununc ouyanında Enriques yüzeylerinin ürnek uzaylarındaki bülenler uzerine bir-u o o ütakım sonuşlar elde ettik. Ayrıca K3 ve Enriques yüzeyleri uzerindekic u üeğrilerin doğrusal sistemlerinin sonluluğu hakkında bilinen bazı teorem-g g glerin kısa bir üzetini sunduk.o1
Özet (Çeviri)
AbstractWhen a K3-surface doubly-covers an Enriques surface, the coveringtransformation induces an involution on the second cohomology groupof the K3 surface which is a lattice under the cup-product. The anti-invariant classes form a sublattice of this K3 lattice. In this thesis, wewill determine the number of orbits of primitive cohomology classes inthis sublattice under the action of its self-isometries. We will also derivesome conclusions on certain divisors of the moduli space of Enriquessurfaces. Also a short survey on ï¬niteness results of linear system ofcurves on K3 and Enriques surfaces is given.1