COVID-19 salgını döneminde internetten alışveriş tutumu üzerine bir araştırma: Giyim sektörü
A research on online shopping attitude during the COVID-19 epidemic- clothing industry
- Tez No: 700711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemi döneminde bireylerin internetten giysi alışverişi yapma durumlarını ölçmek ve analiz etmek amacıyla tapılmıştır. Giysi alışverişi yapmak her dönemde bireylerin temel ihtiyaçları arasında yer almıştır. Ancak COVID-19 gibi salgın dönemlerinde bu alışverişin ne düzeyde yapıldığı bilinmemektedir. Bu nedenle çalışma kapsamında çalışmanın çeşitli bölümlerinde bu konuya dair detaylı incelemeler ve analizler yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, internet, internetin dünyada ve ülkemizde gelişimi ve elektronik ticaret kavramları açıklanmıştır. Bu doğrultuda detaylı bir literatür çalışması yapılmıştır. İkinci bölümde ise online alışveriş, internetten giysi alışverişi yapma, internetten giysi alışverişi yapma durumunu etkileyen faktörler ve COVID-19 döneminde giysi alışverişi ile ilgili literatür taraması yapılmış ve araştırma konusu detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışma kapsamında kullanılan ölçek doğrultusunda toplanan veri bir paket istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiş ve çeşitli bulgular sunulmuştur. Yapılan testler sonucunda kadın ve erkeklerin internetten giysi alışverişi yapmalarının arkasında yatan temel nedenin internetin online tüketicilere sunduğu kolaylıklar ve fiyat avantajı gibi etmenlerin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadın ve erkek tüketicilerin internetten giysi alışverişi yaparken birbirlerinden farklı ürünler tercih ettikleri görülmüştür. Ancak, internetten alışveriş yapma davranışı açısından kadın ve erkek katılımcılar arasında istatistiksel bir farklılık saptanmamıştır. İnternetten alışveriş yapmayı etkileyen faktörler incelendiğinde ise cinsiyetten ziyade, yaş ve eğitim durumuna bağlı olarak katılımcılar arasında istatistiksel farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure and analyze the situation of individuals shopping for clothes online during the COVID-19 pandemic period. Shopping for clothes has always been among the basic needs of individuals. However, it is not known to what extent people buy clothes during epidemic periods such as COVID-19. For this reason, within the scope of the study, detailed examinations and analyzes were made on this subject in various parts of the study. In the first part of the study, the internet, the development of the internet in the world and in our country, and the concepts of electronic commerce are explained. In this regard, a detailed literature review was conducted. In the second part, the literature on online shopping, online shopping for clothes, the factors affecting online clothes shopping, and clothes shopping during the COVID-19 period were reviewed and the research topic was detailed. In the third part, the data collected in line with the scale used in the study were analyzed through the SPSS.26 program and various findings were presented and argued. As a result of the tests, it has been determined that the main reason behind men and women shopping for clothes online is the convenience and the ease that the internet provides to online consumers and the price advantage. In addition, it was observed that male and female consumers prefer different products from each other when shopping for clothes online. However, no statistical difference was found between male and female participants in terms of online shopping behavior as a whole. When the factors affecting online shopping were examined, statistical differences were found among the participants depending on age and education level rather than gender.