Çalışanların algıladıkları örgütsel destek, bireysel yenilikçilik ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between employees perceived organizational support individual innovativeness and organizational silence
  1. Tez No: 700716
  2. Yazar: HACER NAZİK ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZGE ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşme, gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak artan iletişim olanakları ürün ve hizmet tüketicilerinin talep ve beklentilerini sürekli olarak değiştirmektedir. Şirketler bu talep ve beklentilere hızla cevap vermek, rekabet koşullarına uyum sağlamak ve karlılıklarını arttırmak için dijitalleşme ve inovasyon konularında büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Bunun yanında yeniliği üretip geliştirecek olan faktörün insan kaynağı olduğu ve insanın ekonomik ihtiyaçları yanında psikososyal ihtiyaçları da olduğu unutulmamalıdır. Örgüt tarafından desteklenmek, çalıştığı örgüte ait hissetmek çalışana olduğu kadar örgüte de olumlu katkılar sağlayacaktır. Yeniliğin ve yenileşmenin böylesine önem kazandığı bu çağda bireysel yenilikçilik konusunun üzerinde durulması gerektiği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda örgütsel sessizliğin yeniliğin ve gelişimin önünde önemli bir engel olduğu görülmüştür. Bu çalışmada çalışanların algıladıkları örgütsel destek, bireysel yenilikçilik ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiş, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen özel sektörde finans, bilişim, lojistik gibi farklı alanlarda beyaz yakalı olarak çalışan 325 gönüllü katılımcı araştırma grubunu oluşturmuştur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda çalışanların örgütsel destek algıları arttıkça bireysel yenilikçilik tutumunun arttığı, örgütsel sessizlik düzeyinin ise azaldığı görülmüştür. Çalışanların bireysel yenilikçilik düzeyleri ile örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkiye bakıldığında bireysel yenilikçilik tutumunun örgütsel sessizliği azalttığı söylenebilir. Ayrıca çalışanların algıladıkları örgütsel destek ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkide bireysel yenilikçilik tutumunun negatif yönlü düzenleyici etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Globalization, developing technology and increasing communication opportunities are constantly changing the demands and expectations of product and service consumers. Companies are investing heavily in digitalization and innovation to respond quickly to these demands and expectations, adapt to competitive conditions and increase their profitability. Besides the factor that will produce and develop innovation is human resources and it should not be forgotten that human beings have psychosocial needs as well as economic needs. Supported by the organization, it makes a positive contribution to the organization like it makes the employee feel belonging. In this age, where innovation and innovation gain such importance, the subject of individual innovation; It is thought that it should be highlighted in terms of both organizations and employees. In this study have been shown that organizational silence is an important block to innovation and development. Furthermore, the aim of this study, organizational support that was sensed by employees to examine the relationships between individual innovativeness and organizational silence levels. The research was carried out with the relational survey model, one of the quantitative research methods, and the research group consisted of 325 volunteer participants working in different fields such as finance, informatics, logistics in the private sector, which were determined by the convenience sampling method. SPSS 24.0 program was used for statistical analysis of the obtained data. As a result of the research, if the organizational support perceptions of the employees increase, their individual innovativeness attitude increases. In addition, it was observed that the level of organizational silence decreased. The relationship between the individual innovativeness levels of the employees and the organizational silence levels, it can be said that the individual innovative behavior reduces organizational silence. In addition, it was observed that individual innovativeness attitude has a negative regulatory effect on the relationship between organizational support and organizational silence perceived by employees. if we analyze that the relationship between employees' individual innovativeness levels and organizational silence levels, we might said the individual innovative attitude can decrease the organizational silence.