AYZERA (Akıllı Teknoloji, Yapay Zekâ, Robotik ve Algoritmalar) farkındalığının yenilikçi iş davranışına etkisinde algılanan örgütsel desteğin rolü
The role of perceived organizational support in the impact of STARA (Smart Technologies, Artificial Intelligence, Robotics, and Algorithms) awareness on innovative work behavior
  1. Tez No: 959061
  2. Yazar: SEHER ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN BİRİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, AYZERA (Akıllı Teknolojiler, Yapay Zekâ, Robotik ve Algoritmalar) farkındalığının çalışanların yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkisini ve bu ilişkide algılanan örgütsel desteğin oynadığı düzenleyicilik rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dijital dönüşümün hız kazandığı günümüz iş dünyasında, yapay zekâ uygulamaları, otomasyon sistemleri ve algoritmalar yalnızca iş süreçlerinin verimliliğini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda çalışanların rollerini, görev tanımlarını ve iş yerindeki psikolojik deneyimlerini de yeniden şekillendirmektedir. Bu süreçte, teknolojik gelişmelere dair farkındalık, çalışanların değişime verdikleri tepkiler açısından kritik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Teknolojinin iş hayatına entegrasyonu, çalışanlara yaratıcı görevler üstlenme, stratejik rollere yönelme ve dijital beceriler edinme gibi fırsatlar sunarken; iş güvencesi kaygısı, sürekli öğrenme baskısı ve değişime uyum zorunluluğu gibi zorluklar da yaratmaktadır. Bu süreçte, çalışanların yenilikçi iş davranışları göstermesi yalnızca bireysel değil, algıladıkları örgütsel destekle de ilişkilidir. Kendini değerli ve desteklenmiş hisseden çalışanlar, değişime daha açık olup yenilikçi çözümler geliştirmeye daha yatkın hale gelmektedir. Çalışma, Türkiye genelinde farklı sektörlerde görev yapan 401 beyaz yaka çalışandan çevrim içi anket yoluyla elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 26 ve AMOS 24 programları ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, AYZERA farkındalığının çalışanların yenilikçi iş davranışlarının bazı alt boyutları üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığını göstermektedir. Aynı zamanda, algılanan örgütsel desteğin bu davranışlar üzerinde doğrudan bir etkisinin olduğu belirlenmiş, daha da önemlisi örgütsel desteğin AYZERA farkındalığı ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyicilik rolü üstlendiği ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, çalışanların teknolojik dönüşüm sürecine uyum sağlamalarında yalnızca teknolojiye dair farkındalıklarının değil, aynı zamanda örgütlerinden hissettikleri desteğin de belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, teknoloji temelli yenilikçiliği teşvik etmek isteyen kurumların, çalışanlarına yönelik destek mekanizmalarını güçlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. Literatürde AYZERA kavramını bu denli kapsamlı biçimde ele alan ve örgütsel destek değişkeniyle birlikte inceleyen çalışmaların sınırlı olması, bu çalışmanın hem teorik hem de pratik düzeyde katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of AYZERA (Smart Technologies, Artificial Intelligence, Robotics, and Algorithms) awareness on employees' innovative work behavior, as well as the moderating role of perceived organizational support in this relationship. In today's business world, where digital transformation is accelerating, artificial intelligence applications, automation systems, and algorithms are not only increasing the efficiency of business processes but also reshaping employee roles, job descriptions, and psychological experiences in the workplace. In this context, awareness of technological developments emerges as a critical factor influencing employees' responses to change. The integration of technology into work life offers employees opportunities such as taking on creative tasks, transitioning into strategic roles, and acquiring digital skills. However, it also brings challenges like job insecurity, the pressure of continuous learning, and the need to adapt to change. At this point, innovative work behavior is influenced not only by individual traits but also by the level of support employees perceive from their organizations. Employees who feel valued and supported are more open to change and more inclined to develop innovative solutions. The study was conducted using data collected through an online survey from 401 white-collar employees working in various sectors across Turkey. The data were analyzed using SPSS 26 and AMOS 24 software. The findings indicate that AYZERA awareness has a significant and positive impact on certain sub-dimensions of innovative work behavior. Moreover, perceived organizational support has a direct effect on these behaviors and plays a significant moderating role in the relationship between AYZERA awareness and innovative work behavior. The results suggest that employees' adaptation to technological transformation is shaped not only by their awareness of technology but also by the support they perceive from their organizations. In this regard, organizations aiming to promote technology-driven innovation should strengthen their support mechanisms for employees. The study contributes both theoretically and practically by addressing the AYZERA concept comprehensively and examining it together with the perceived organizational support variable, which has been relatively underexplored in the literature.