Evli bireylerde bağlanma stilleri ile aile işlevselliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attachment styles and family functionality in married individuals
- Tez No: 700769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde bağlanma stilleri ile aile işlevselliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma örneklemi yaşları 18-65 arasında değişen 227 kadın ve 135 erkek olmak üzere toplam 362 evli çiftten oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyo-demografik Bilgi Formu, Aile İşlevselliği Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği-II kullanımıştır. Pandemi nedeniyle bu ölçekler Google Forms aracılığı ile evli çiftlere ulaştırılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılardan elde edilen veriler SPSS Statistics 22 programıyla analiz edilmiştir. Bağımlı değişkenin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bağlanma stillerinin aile işlevselliği üzerindeki yordayıcı etkisini incelemek için Aşamalı Çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, evli bireylerin aile işlevselliği puanları evlilik memnuniyeti, eşi yeterince tanıma ve eşle evlenme şekline göre anlamlı farklılık göstermektedir. Flört ederek evlenen kadınların aile işlevselliği puanları görücü usulü evlenen kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur. Aile işlevselliği ile evlilik yılı arasında ise anlamlı farklılık saptanmamıştır. Aile işlevselliği ile kaygılı ve kaçınmacı bağlanma stilleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kaygılı ve kaçınmacı bağlanma stillerinin ise aile işlevselliği üzerinde yordayıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment styles and family functionality in married individuals. The research sample consists of a total of 362 married couples, 227 women and 135 men, aged between 18-65. Socio-demographic Information Form, Family Functioning Scale, Experiences in Close Relationships Scale-II were used as data collection tools. Due to the pandemic, these scales were delivered to married couples via Google Forms. The data obtained from the participants within the scope of the research were analyzed with the SPSS Statistics 22 program. One-way analysis of variance (ANOVA), Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests were used to test whether the dependent variable differed according to various demographic variables. The relationship between the variables was carried out with Pearson Product Moment Correlation analysis. Stepwise Multiple regression analysis was performed to examine the predictive effect of attachment styles on family functionality. According to the results of the research, the family functionality scores of married individuals differ significantly according to marital satisfaction, getting to know the spouse adequately and the way of marrying the spouse. Family functionality scores of women who married by dating were found to be higher than women who were married by arranged marriage. No significant difference was found between family functionality and the year of marriage. A negative and significant relationship was found between family functioning and anxious and avoidant attachment styles. Anxious and avoidant attachment styles were found to have a predictive effect on family functioning.