Samsun İli Atakum ilçesi ilkokullarında ve ortaokullarında okul çevre sağlığı düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of school environmental health level in Samsun Province Atakum district primary and secondary schools
  1. Tez No: 700770
  2. Yazar: EMİR KÜLAL ÖZGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırmada Samsun ili Atakum ilçesinde bulunan ilkokullarda ve ortaokullarda okul çevre sağlığı düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç-yöntem: Bu araştırmanın evrenini Samsun ili Atakum ilçesinde bulunan ilkokul ve ortaokul düzeyindeki özel ve devlet okulları oluşturdu. Tabakalı örneklem yöntemiyle çalışmaya dahil edilen 36 okulda Ocak 2021 ile Nisan 2021 tarihleri arasında anket uygulaması gerçekleştirildi. Veriler, okulların genel özellikleri, yerleşim yeri özellikleri, bahçe özellikleri ile çevre sağlığına yönelik kuralların sorgulandığı anket formu ve gözlem yöntemiyle toplandı. Değişkenlerden kategorik olanlar sayı ve yüzde olarak, sürekli özellik gösterenler ortalama, standart sapma, ortanca, minimum, maksimum değerleriyle belirtildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 36 okuldan 27'si devlet okulu, 9'u özel okuldu. Okulların %30,6'sı anayoldan, %8,3'ü eğlence yerlerinden yeterli uzaklıkta değildi. Okulların %27,8'inde yaya geçidi bulunurken %13,9'unda yaya trafiğinin düzenleyen sistem vardı. Okulların %58,3'ünde sığınak, %22,2'sinde revir, %75,0'ında kantin, %30,5'inde yemekhane, %41,7'sinde spor salonu vardı. Okulların tamamında şebeke suyu vardı. Okulların %75,0'ında su deposu vardı. Erkek öğrenci tuvalet kabin sayısı yeterli olan okul %77,8 iken pisuvar sayısı yeterli okul %13,9'du. Okulların %61,1'inde kız öğrenci tuvalet kabin sayısı yeterliydi. Okulların %5,6'sının yakınında yüksek gerilim hattı, %30,6'sının yakınında trafo, %50,0'ının yakınında şehir içi elektrik dağıtım hattı ve %6,7'sinin yakınında baz istasyonu bulunmaktaydı. Tartışma ve Sonuç: Bu araştırma ile okulların değerlendirilen okul çevre sağlığı özelliklerinden iyileştirme yapılması gereken alt başlıklar belirlenmiştir. Bu çalışma iyileştirilmesi gerekli konularda atılacak adımlarda bilimsel bir dayanak olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the level of school environmental health in primary and secondary schools in the Atakum district of Samsun province. Material and Method: The universe of this research consisted of private and public schools at the primary and secondary level in the Atakum district of Samsun province. A survey was conducted between January 2021 and April 2021 in 36 schools included in the study with the stratified sampling method. The data were collected by means of a questionnaire and observation method in which the general characteristics of the schools, the characteristics of the settlement, the characteristics of the garden and the rules for environmental health were questioned. The categorical variables were expressed as numbers and percentages, and those with continuous characteristics were expressed as mean, standard deviation, median, minimum and maximum values. Results: Of the 36 schools included in the study, 27 were public schools and 9 were private schools. 30.6% of the schools were not far enough from the main road and 8.3% were not far enough from entertainment places. While 27.8% of the schools had a pedestrian crossing, 13.9% had a pedestrian traffic regulating system. 58.3% of the schools had shelters, 22.2% infirmary, 75.0% canteen, 30.5% cafeteria, 41.7% gym. All schools had mains water. 75.0% of the schools had water tanks. While the number of male student toilet cabins was sufficient in 77.8%, the number of urinals was sufficient in 13.9% of the schools. In 61.1% of the schools, the number of female student toilet cabins was sufficient. 5.6% of the schools had high voltage lines, 30.6% had transformers, 50.0% had urban electricity distribution lines and 6.7% had base stations. Discussion and Conclusion: With this research, sub-headings that need improvement from the school environmental health characteristics of the schools were determined. This study can be considered as a scientific basis for the steps to be taken in the areas that need improvement.