Kerpeten tırnak hastalarında distal falanksta dorsal osteofit varlığının demografik, klinik özellikler ve yaşam kalitesiyle ilişkisi
The relationship of the presence of dorsal osteophyte in distal phalanx and, demographic, clinical features and quality of life in patients with pincer nail
- Tez No: 700782
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÖKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Kerpeten tırnak deformitesi, tırnak plağının distal kısmında aşırı kavislenme ile seyreden bir tırnak bozukluğudur. Distal falanksta dorsal osteofit varlığının tırnak laterallerinde kıvrılmayı arttırarak kerpeten tırnağa neden olabileceği, kerpeten tırnak deformitesinin de sürekli traksiyona bağlı olarak distal falanksta dorsal osteofit oluşturabileceği teoriler arasındadır. Distal falanksta dorsal osteofit olan olgularda tedavide osteofitin çıkarılmasının yeri tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı kerpeten tırnak deformitesi olan hastaların demografik ve klinik özelliklerini belirlemek ve distal falanksta dorsal osteofit varlığının kerpeten tırnak deformitesi olanlarda ağrı ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniğine 15.02.2021 ve 15.06.2021 tarihleri arasında kerpeten tırnak nedeniyle başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Hastaların tırnakları fotoğraflandı ve fotoğraflar üzerinden tırnak batması açısından tırnak etrafındaki doku değerlendirmesi yapıldı ve kerpeten tırnak kıvrım indeksleri hesaplandı. Parmakların anteroposterior ve hiperekstansiyonda lateral direkt grafileri çekildi. Hastalar direkt grafilerinde distal falanksta dorsal osteofit bulunup bulunmamasına göre iki gruba ayrıldı. Direkt grafi üzerinden osteofit açı ve yükseklik ölçümleri yapıldı. Başvuru anındaki ağrı şiddeti ve klinik durumun belirlenmesi için vizüel analog skala ve Manchester Oxford Ayak Anketi ölçeğinin Türkçe validasyonu, yaşam kalitesi düzeyinin belirlenmesi için Dermatolojide Yaşam Kalitesi İndeksinin Türkçe validasyonu kullanıldı. Bulgular: Toplamda 24 hastanın 40 ayak başparmağı değerlendirildi. Distal falanksta dorsal osteofitin hiç olmaması veya en az bir tırnakta olması arasında yaşam kalitesi ölçeklerinde anlamlı fark görülmedi. Distal falanksta dorsal osteofit uzunluğu ile hastalık süresi arasında pozitif korelasyon saptandı(p=0,021). Osteofit uzunluğu ile x VAS skoru (p=-0,143) ve kerpeten tırnak kıvrım indeksi (p=0,051) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Pincer nail deformity is a nail disorder characterized by excessive curvature of the distal part of the nail plate. It has been hypothesized that the presence of dorsal osteophyte in the distal phalanx may cause a pincer nail by increasing the curling on the lateral of the nail, or that the pincer nail deformity may cause a dorsal osteophyte in the distal phalanx due to continuous traction. The role of osteophyte removal in the treatment of patients with dorsal osteophytes in the distal phalanx is controversial. The aim of this study was to determine the demographic and clinical characteristics of patients with pincer nail deformity and to evaluate the effect of the presence of dorsal osteophyte in the distal phalanx on pain and quality of life in patients with pincer nail deformity. Patients and Methods: Patients who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Dermatology and Venereology Clinic between 15.02.2021 and 15.06.2021 due to pincer nail deformity were included in the study. Demographic characteristics of the patients were recorded. The nails of the patients were photographed, the tissue around the nail was evaluated for the clinical findings of nail ingrowing, and pincer nail curvature indexes were calculated from photographs. Anteroposterior and lateral hyperextension radiographs of the fingers were taken. The patients were divided into two groups according to the presence or absence of dorsal osteophytes in the distal phalanx on direct radiographs. Osteophyte angle and height measurements were made on direct radiography. Visual analog scale and Turkish validation of the Manchester Oxford Foot Questionnaire was used to determine the severity of pain and clinical status at the time of admission, and Turkish validation of xii the Quality of Life Index in Dermatology was used to determine the level of quality of life. Results: In total, 40 big toes of 24 patients were evaluated. There was no significant difference in quality of life scales between those with no dorsal osteophyte in the distal phalanx or those with at least one nail. A positive correlation was found between distal phalanx dorsal osteophyte length and disease duration (p=0,021). There was no statistically significant correlation between osteophyte length and VAS score (p=-0,143) or pincer nail curvature index (p=0,051).