Malicious software information sharing based on ontology
Ontolojiye dayalı kötü amaçlı yazılım bilgi paylaşımı
- Tez No: 700785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bilgisayar korsanları on yıldan fazla bir süredir kötü amaçlı yazılımları kötü hedeflerini gerçekleştirmek için kullanmaktadır. Siber güvenlikte saldırganları durdurmak için kullanılan çözümler yeterli başarıyı gösterememekte ve bilgisayar korsanlarına yenik düşebilmektedir. Bilgisayar korsanlarının faaliyetlerini durdurmak için, siber güvenlikte kurumların yararına çalışan güvenlikçilerin bilgi paylaşımlarını işbirliğine dayalı etkileşimle yapacakları bir çözüme ihtiyaçları bulunmaktadır. Kötü amaçlı yazılım bilgisi paylaşımı,insanların ve bilgisayarların veri paylaşımında kullanacağı bilimsel bir yolu gerektirir. Mevcut kötü amaçlı yazılım bilgi paylaşımı platformları, bu ihtiyacı açıkça tanımlamak için yeterince iyi değildir ve her zaman bilgisayarların veya insanların bilgi göstermesine olanak sağlamaz. Bilgisayar bilminde ontolojiler paydaşlara bir alanı makine tarafından da okunabilir kelime dağarıcı oluşturmak için inşa edilir ve ontolojiler sayesinde nesneler arasındaki ilişkiler gösterilir. Bu çalışmada, siber güvenlik sağlayıcıların bilgi paylaşmalarına yardımcı olmak için ontoloji ve kötü amaçlı yazılım alanındaki bilgilerimizi birleştirdik. Kötü amaçlı yazılımların farklı yönlerini kapsayan ontolojiye dayalı kötü amaçlı yazılım bilgi paylaşımı sistemi oluşturduk.Oluşturduğumuz ontolojimiz OWL ve RDF üzerine inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hackers has been using malicious software over a decade to achieve their malicious goals. Defenders are facing issue to stop attackers with current security solutions and so many times, hackers gets what they want. To stop hacker activities, defenders needs a collabrative and interactive way to share information about malicious software activities. Malicious software information sharing requires to be scientific way to share data between humans and computers. Current malicious software information sharing platforms are not good enough for clearly describing situation and not always enable for human or computers to demonstrate knowledge. In computer science, ontologies builted to create formal machine readeble vocabulary to descibe a domain to stake holders and it shows relation between objects. In this paper we combined our knowledge in ontology and malicious software domain to help defenders to share their knowledge. We built malicious software information sharing system based on ontology which covers different aspects of malicious software. Our propoesed ontology built on OWL and RDF.