Keman öğretiminde teke yöresi türkülerinin seslendirilmesine yönelik bir alıştırma modeli önerisi ve uygulamadaki görünümü
A practice model proposal for the vocalization of teke region folk songs in violin teaching and its appearance in practice
- Tez No: 700786
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışma ile, keman eğitimine uyarlanmış yöresel tavırlı Teke Yöresi türkülerinin doğru ve etkili seslendirilebilmesini sağlamak için keman eğitimindeki teknik ve ilkeler doğrultusunda alıştırmaların hazırlanması, hazırlanan alıştırmaların uygulamadaki etkililik düzeyinin belirlenmesi ve etkililik düzeyi belirlenen alıştırmalar ile bir repertuvarın oluşturulması amaçlanmaktadır. Araştırma, bir boyutuyla durum tespitine dayalı betimsel, diğer boyutuyla ise uygulamaya yönelik tek gruplu ön test-son test deneme modelinde olup; karma desenli bir çalışma temeline dayanmaktadır. Araştırmanın betimsel deseninde araştırmaya zemin hazırlamak ve literatürünü oluşturmak için çeşitli kaynaklardan tarama yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Araştırmada Teke Yöresine ait 2 türkü olan 'Serenler Zeybeği' ve 'Dirmilcikten Gider Yaylanın Yolu' türküsü yer almaktadır. Türküler, uzman görüşleri dahilinde keman öğretimi için uyarlanmış ve bu uyarlamanın seslendirilebilirliğine yönelik olarak alıştırmalar hazırlanmıştır. Alıştırmalar, türkülerdeki teknikleri ortaya çıkarmaya yönelik yapılan 'İçerik Analizi' ne göre belirlenmiş ve uzman görüşü alınarak ritimsel yapı, makamsal yapı, sağ el teknikleri ve sol el teknikleri başlıklarında 4 kategoride hazırlanmıştır. Türkü düzenlemelerinin aslına uygunluğu ve alıştırmaların etkililiğine yönelik alınan uzman görüşlerinin tutarlığını belirlemek için Uyum/Uyuşma Yüzdesi' ne bakılmıştır. Hazırlanan alıştırmaların etkililik oranını belirlemek için Gazi ve Aksaray Üniversitelerinden belirli kriterlere göre seçilmiş toplamda 6 öğrenci örneklem grubuna dahil edilmiştir. Belirlenen 6 öğrenci ile alıştırmaların etkililiğine yönelik olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak 'Zoom Cloud Meetings' uygulaması ile her bir türkü için 4 ders, toplamda 8 ders gerçekleştirilmiştir. Ön test ve son test uygulamasına yönelik olarak uzman görüşleri dahilinde hazırlanan 'Performans Değerlendirme Ölçeği' ile 5 keman uzmanından görüş alınmış ve elde edilen görüşler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Keman uzmanlarının verdikleri puanların uyumu ise Krippendorff's Alpha güvenirlik katsayısı ile hesaplanmıştır. Alıştırmaların özellikleri ile ilgili, türkülerdeki sağ el tekniklerinden olan Spiccato, Bağlı Spiccato, Staccato, Martele ve Bağlı Staccato tekniklerinin belirli özelliklere göre hazırlanmış diziler üzerinde gösterildiği, sol el tekniklerinden olan Otuzikilik Nota, Trill, Çift Ses, Süsleme ve Konum Değiştirme tekniklerine yönelik olarak da spesifik alıştırmaların hazırlandığı; bu alıştırmalar hazırlanırken çeşitli metot kitaplarından da referans alındığı ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır. Alıştırmaların etkililiğine yönelik elde edilen ön test ve son test verilerine göre ise, türkülerdeki makamsal yapı, ritimsel yapı, sağ el teknikleri ve sol el tekniklerinin seslendirilebilirliğine yönelik hazırlanan bütün alıştırmaların türkülerin seslendirilebilirliğine anlamlı düzeyde bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is purposed that to prepare the exercises in accordance with the techniques and principles in violin education in order to ensure that the Teke folk songs with local manners adapted to violin education can be performed correctly and effectively; to determine the effectiveness level of the prepared exercises in practice and to create a repertoire with the exercises for which the effectiveness level is determined. The research is in a descriptive model based on due diligence in one dimension, and in a single-group pretest-posttest trial model in the other dimension; It is based on a mixed pattern study. In the descriptive design of the research, data were obtained by scanning method from various sources in order to prepare the ground for the research and to create the literature. In the research, there are two folk songs of Teke region, 'Serenler Zeybeği' and 'Dirmilcikten Gider Yaylanın Yolu'. The folk songs were adapted for violin teaching within the scope of expert opinions and exercises were prepared for the can be vocalization of this adaptation. The exercises were determined according to the 'Content Analysis' to reveal the techniques in folk songs and were prepared in 4 categories under the headings of rhythmic structure, maqam structure, right hand techniques and left hand techniques by taking expert opinion. In order to determine the authenticity of the folk song arrangements and the consistency of the expert opinions on the effectiveness of the exercises, the Percent of Concordance/Agreement was examined. In order to determine the effectiveness of the prepared exercises, a total of 6 students selected from Gazi and Aksaray Universities according to certain criteria were included in the sample group. For the effectiveness of the exercises with 6 students determined, 4 lessons for each folk song, a total of 8 lessons were held with the 'Zoom Cloud Meetings' application online due to the pandemic in the 2020-2021 academic year. For the pre-test and post-test application, with the 'Performance Evaluation Scale', which was prepared within the scope of expert opinions, was taken from 5 violin experts opinion and the obtained opinions were analyzed with the Wilcoxon Signed Rank Test. The harmony of the scores given by the violin experts was calculated with the Krippendorff's Alpha reliability coefficient. Regarding the features of the exercises, the right-handed techniques of Spiccato, Bound Spiccato, Staccato, Martele and Bound Staccato are shown on scales prepared according to certain characteristics, and for the left-handed Thirty-Two Note, Trill, Double Voice, Ornamentation and Position Changing techniques specific exercises are prepared; It was concluded that references were taken from various method books while these exercises were being prepared. According to the pre-test and post-test data obtained for the effectiveness of the exercises, it was concluded that all the exercises prepared for the maqam structure, rhythmic structure, right hand techniques and left hand techniques in the folk songs had a significant effect on the can be vocalization of the folk songs.