Gürcü keçilerinde gebelik öncesi, gebelik ve gebelik sonrası süreçte metabolik profilin değişimi
Changes of metabolic profile during pre-pregnancy, pregnancy and post-pregnancy periods in Gurcu goats
- Tez No: 700883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSHAP KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Gürcü keçilerinde gebelik öncesi, gebelikte ve gebelik sonrası süreçte metabolik profil değişiminin belirlenmesi amaçlandı. Keçiler (n=30) üreme sezonu içerisinde progesteron emdirilmiş sünger, kısrak koryonik gonadotropini ve dinoprost trometamin kullanılarak senkronize edildi. Keçilerden östrus senkronizasyonuna başlamadan hemen önce (n=30); gebelik teşhis edilenlerden (n=25) gebeliğin 30, 60, 90, 120. günlerinde; doğum günü (n=25); doğumdan sonraki, 7, 14 ve 28. günlerde (n=18) kan alındı. Çalışmada glukoz, esterleşmemiş yağ asitleri (NEFA), beta hidroksi butirik asit (BHBA), total protein (TP), albümin (ALB), üre, kreatinin, aspartat amino transferaz (AST), gama glutamil transferaz (GGT), laktat dehidrojenaz (LDH), total kolesterol (CHOL), trigliserid (TG), Ca, P, Mg ölçümü yapıldı. Gürcü keçilerinde glukoz, NEFA ve CHOL konsantrasyonu doğum günü yüksekti. BHBA gebelik öncesi ve gebeliğin ilk ayında istatistiksel olarak postpartum 14 ve 28. günlerine göre azaldı. TG konsantrasyonu gebeliğin 4. ayında artış gösterdi ve AST laktasyon sürecinde daha yüksekti. Serum GGT aktivitesi gebeliğin 4. ayında ve doğum günü düşük düzeylerdeydi. ALB gebeliğin 4. ayında azaldı, gebelik öncesi ve gebeliğin ilk ayında en yüksek konsantrasyondaydı. Serum üre, Ca ve Mg konsantrasyonu doğum günü azaldı. Sonuç olarak, Gürcü keçilerinde gebelik öncesi, gebelik, doğum ve postpartum süreçte metabolik profil test parametrelerinin birçoğu referans değerler içerisindeydi. Gürcü keçileri ilgili süreçlerdeki metabolik faaliyetleri pozitif yönde kompanze etti ve negatif enerji dengesi oluşmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the metabolic profile changes in Gurcu goats before, during and after pregnancy. Goats (n=30) were synchronized using progesterone-impregnated sponge, equine chorionic gonadotropin and dinoprost tromethamine during the breeding season. Blood was collected from goats before estrus synchronization (n=30), at the time of pregnancy diagnosis (n=25), at 30, 60, 90, 120 days of pregnancy, at birth (n=25), at 7, 14 and 28 days of postpartum (n=18). Glucose, non-esterified fatty acids (NEFA), beta hydroxy butyric acid (BHBA), total protein (TP), albumin (ALB), urea, creatinine, aspartate amino transferase (AST), gamma glutamyl transferase (GGT), lactate dehydrogenase (LDH), total cholesterol (CHOL), triglyceride (TG), Ca, P, Mg were measured. Glucose, NEFA and CHOL concentrations increased at birth in Gurcu goats. BHBA decreased statistically in the pre-pregnancy and first month of pregnancy compared to the postpartum 14th and 28th days. TG concentration increased in the 4th month of pregnancy and AST increased during lactation. Serum GGT activity decreased at the 4th month of pregnancy and at birth. ALB decreased in the 4th month of pregnancy and was highest in the pre-pregnancy and first month of pregnancy. Serum urea, Ca and Mg concentrations decreased on the day of birth. In conclusion, most of the metabolic profile test parameters before pregnancy, pregnancy, birth and postpartum period were within reference values in Gurcu goats. Gurcu goats compensated the metabolic activities in the relevant processes positively and negative energy balance did not occur.