Macroeconomic impact of migration and remittances on development: Evidence from sub-Saharan Africa
Göç ve işçi dövizlerinin kalkınma üzerindeki makroekonomik etkisi: Sahra Altı Afrika'dan kanıtlar
  1. Tez No: 700915
  2. Yazar: UMAR MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Göç ve kalkınma arasındaki karmaşık ilişki hakkındaki tartışma hız kesmeden devam etmektedir. Günümüzde, işçi dövizleri girişi artmaktadır ve bu para girişleri Sahra-Altı Afrika'daki (SAA) çoğu ülke ve diğer gelişmekte olan ülkeler için ana dış finansman kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Peki, işçi dövizi girişlerindeki bu artış kalkınmaya katkıda bulunmakta mıdır? Bu çalışma, 2004-2018 dönemi boyunca 30 SAA ülkesinde sermaye yatırımı ve insan sermayesi kanalları aracılığıyla işçi dövizlerinin kalkınma üzerindeki makroekonomik etkisini incelemektedir. Bu amaçla, çalışmada dinamik panel tahminleri - Sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (Sistem-GMM) uygunmıştır. Ampirik tahmin sonuçları, işçi dövizlerinin sermaye yatırımı yoluyla kalkınmayı olumlu etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu, işçi dövizlerinin sadece tüketilmediğini, aynı zamanda yatırım amaçlı kullanıldığını göstermektedir. Sonuçlar ayrıca finansal ve finansal olmayan kurumların yatırım büyümesinin önemli belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Etkileşim terimleri, sermaye yatırımı üzerinde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermektedir. Bu nedenle, finansal ve finansal olmayan kurumlarının zayıf olduğu ülkelerde işçi dövizleri, yatırım için bir sermaye kaynağı olarak hizmet etmektedir. Bulgular ayrıca, yatırım için bir sermaye aracı olarak işçi dövizlerinin öneminin iyi gelişmiş finansal ve finansal olmayan kurumlar için marjinal olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, aynı zamanda, işçi döviz havale girişlerinin insani gelişme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Aslında, işçi dövizleri, SAA'da eğitim ve sağlık yoluyla insani gelişmeyi teşvik etmede hayati öneme sahiptir. Bu bulgular, SAA'daki karmaşık göç ve gelişme ilişkisini anlamada önemli bir adımdır. Ampirik bulgulara dayalı olarak bu çalışma, SAA'daki ilgili kurumların ve politika yapıcıların, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030'a ulaşmada önemli bir role sahip olan işçi dövizlerini çekmek, artırmak ve tam fayda sağlamak için net bir politika çerçevesi çizmesi ve uygun stratejiler oluşturması gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Bu politikalardan biri, işçi dövizi havalelerindeki vergiyi azaltmak ve daha düşük işlem maliyetli dijital havale kanallarının daha fazla kullanılmasını teşvik etmektir. Bu, resmi kanallardan havale akışını artıracak ve kalkınmayı teşvik edecektir.
Özet (Çeviri)
The debate on the complex linkage between migration and development continues unabated. Today, remittances inflow is increasing and is also considered one of the main external sources of finance for most countries in Sub-Saharan Africa (SSA) and other developing countries. Do these increase inflows of remittances contribute to development? This study examines the macroeconomic impact of remittances on development through capital investment and human capital channels in 30 SSA countries over the period 2004-2018. We apply dynamic panel estimates - System Generalised Method of Moments (Sys-GMM) methods. The empirical estimation results reveal that remittances impact development positively via capital investment. This shows that remittances are not only used for consumption but equally for investment purposes. The results also show that financial and non-financial institutions are significant determinants of investment growth. The interaction terms exhibit a negative and statistically significant impact on capital investment. Thus, in countries with weak financial and non-financial institutions remittances serve as a source of capital for investment. The findings further indicate that the marginal significance of remittances as a source of capital for investment falls with well-developed financial and non-financial institutions. The study equally found that remittance inflows impact positively on human development. In essence, remittances are vital in fostering human development through education and health in SSA. These findings are a key step in understanding the complex migration and development nexus in SSA. As per the empirical findings, the study recommends that the relevant institutions and policymakers in SSA should formulate a clear-cut policy framework and strategies to attract, increase and harness the full benefit of remittances which are key in achieving the UN Sustainable Development Goals 2030. One such policy is to reduce tax on remittances and encourage the greater use of digital remittance channels which has lower transaction costs. This will increase remittances flow through the official channel and promote development.